Brak chęci do życia, bardzo niska samoocena. Co zrobić?

Witam. Jestem 14-letnią dziewczyną. Mój problem tkwi w tym, że czuję niechęć do życia. Wszystko jest mi obojętne. Sądzę, że całe moje życie jest bez sensu. Codziennie zadaję sobie pytanie "po co się urodziłam?". Uważam się za kogoś beznadziejnego, nie widzę w sobie żadnych pozytywnych cech. Zdarzały mi się już samobójcze myśli. Nie mówię nikomu o tym, gdyż uważam, że zostanę wyśmiana. Do psychologa też niechętnie bym się udała, ponieważ chcę uniknąć jakichkolwiek pytań. Taki oto stan trwa we mnie już od kilku lub nawet kilkunastu miesięcy. Nie mam pojęcia, jak sobie z tym poradzić. Możliwe to jest, że to wszystko jest przez okres dojrzewania? Co zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Obawiam się, że jeśli odrzucasz możliwość pomocy psychologa, to bardzo trudno będzie Ci sobie samej pomóc. Trudno mi wyobrazić sobie, jak mogłabyś sama sobie pomóc. Możesz oczywiście sięgnąć po poradniki psychologiczne i postarać się zrozumieć, skąd pojawiają się u Ciebie przykre emocje i niepokój, jednak prawdziwe zmiany dokonują się dzięki kontaktom z innymi ludźmi.

Pytania zadawane przez psychologa nie służą zaspokajaniu jego ciekawości, lecz zrozumieniu charakteru problemu. Możesz również poszukać wsparcia i zrozumienia u bliskich, ważnych osób, autorytetów, przyjaciół. Pomocne mogą być również grupy wsparcia, portale społecznościowe itp.

http://depresanci.republika.pl/

Z pozdrowieniami