Brak ciąży po 2 latach starania

czy jestem niepłodna ? mam 30 lat i pco juz stwierdzone od 2 lat niemoge zajsc w ciąże , mam nerwice ? testosteron duzo podwyzoszony leczyłam sie metformax / nadmierne owłosienie duzo jajniki drobnopęcherzykowe do 6 mm czy bede musiaą miec operacje ? czy to wina partnera czy moja brak ciazy od pnad dwoch lat czy moich nerwow okres regularny wmiare , nadwaga 163 cm, 70 waga , jakie leczenie podjąc ? czy juz niegdy niezajde w ciąże mam takie wrazenie robiąc setki testow ciazowych

Dzień dobry!

Sytuację, w której starają się Państwo o ciążę, regularnie współżyjąc przez 2 lata, można nazwać niepłodnością. Niepłodność NIE jest jednak równoznaczna z bezpłodnością, - która jest trwałą i nieodwracalną niemożnością zajścia w ciążę. Zarówno zespół policystycznych jajników, zaburzenia hormonalne, jak i nerwica mogą istotnie wpływać na trudność z zajściem w ciążę. Nie wspomina Pani o stanie zdrowia i historii życia partnera, ale jego płodność również może okazać się istotna. Polecam wspólnie zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności, gdzie mogą Państwo zostać objęci kompleksową opieką, zarówno diagnozą, jak i leczeniem (łącznie z inseminacją lub zapłodnieniem pozaustrojowym). W leczeniu objawów nerwicowych (które mogą być zarówno jednym ze źródeł, jak i konsekwencją niemożności zajścia w ciążę, stresu z tym związanego) polecam spotkanie z psychoterapeutą.

Pozdrawiam!

Witam, proces leczenie niepłodności to wiele niewiadomych, to powtarzająca się huśtawka od nadziei po rozpacz. Dlatego tak ważna jest dbałość o swój komfort psychiczny i wsparcie otocznia. Jeśli zaczynają pojawiać się nastroje depresyjne, nerwica, mogą one hamować proces leczenia i diagnozowania. U 10% - 20% osób leczących się nie można ustalić przyczyn niepłodności i wskazuje to na blokady o podłożu emocjonalnym, które mogą uniemożliwić kobiecie zajście w ciąże lub jej utrzymanie. Szuka Pani przyczyn swojej trudności w rożnych obszarach, więc proszę również pomyśleć, na ile Pani trudność może mieć podłoże emocjonalne. Wtedy warto skorzystać ze wsparcie psychoterapeutycznego. Pozdrawiam