Brak ciemnej linii na brzuchu w ciąży

Mam 23 lata. Pierwszą ciążę poroniłam w 9 tyg. Teraz jestem w 19 tyg. i mam pewne obawy. Czuję delikatne ruchy dziecka. Ale nadal nie mam tej ciemnej linii od pępka w dół. Czy powinnam się tym martwić? Poza tym mam złe wyniki z krwi, to chyba chodzi o płytki. Nie wiem czego mam się teraz spodziewać? Z moczu wszystko wyszło dobrze.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

To, że czuje Pani ruchy dziecka, to pozytywny objaw. Póki co, może Pani czuć je rzadko, z czasem dziecko będzie Pani dawało o sobie znać coraz częściej. Ciemna linia nie występuje u wszystkich kobiet ciężarnych. Niewykluczone, że ją Pani już ma, ale jest bardzo jasna - jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli jest Pani blondynką. Z pewnością to, czy ta linia występuje i jak mocno jest wybarwiona, nie ma żadnego wpływu na przebieg ciąży. Jeśli chodzi o wynik badania morfologii krwi, to powinna Pani skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Czasem u ciężarnych obserwujemy spadek poziomu płytek krwi przy nieobecności innych niepokojących objawów. Na szczęście bezpieczna ilość płytek, chroniąca przed krwotokami, jest dość niska, tak więc nie ma powodu, by z góry denerwować się niewielkim odchyleniem od normy. Trzeba po prostu regularnie wykonywać badania krwi i w razie utrzymywania się spadku skonsultować się z hematologiem.

Pozdrawiam serdecznie!