Brak czucia na klatce piersiowej po zawale serca i operacji by-passów

Przed trzema miesiącami przeszłam zawał i zaraz operację by-passów. Ogólnie nie czuję się dobrze, jestem słaba, ciągle śpiąca, bardzo łatwo się męczę i dostaję zadyszki (próbuję spełniać zalecenie lekarza wykonywania codziennych 2-3 kilometrowych marszów). Wczoraj wieczorem zaczęłam odczuwać bardzo silny ból w klatce piersiowej po prawej stronie. Odnoszę wrażenie, jakby bolało mnie ciało, a nie głęboko pod mostkiem. Od czasu operacji ciało na klatce piersiowej, także obie piersi są "bez czucia", zupełnie niewrażliwe na dotyk, natomiast ból, który się pojawił jest bardzo silny - zaciskający i po chwili łagodniejący. Nie chciałabym wyjść na panikarę, ale zupełnie nie wiem, jak sobie z tym poradzić i jak dalece się tym objawem niepokoić? Wizytę u kardiologa mam wyznaczoną za dwa tygodnie, co powinnam zrobić?

Witam serdecznie! Ból w klatce piersiowej u osoby po przebytym zawale serca zawsze stanowi powód do niepokoju. Co prawda zgłaszane przez Panią objawy nie stanowią typowego obrazu bólu dławicowego, myślę jednak, że warto udać się do lekarza rodzinnego, wykonać świeże EKG i sprawdzić, czy nie pojawiło się nowe ognisko niedokrwienia. Zapewne wie Pani, że ból wieńcowy może promieniować do szyi, żuchwy, do ramion oraz do lewej kończyny górnej, jest uciskający, dławiący, opasujący. Trwa krótko, najczęściej kilka minut i ustępuje po odpoczynku. Do przyczyn bólu w klatce piersiowej należą również choroby płuc i opłucnej, schorzenia ścian klatki piersiowej, choroba refluksowa przełyku, a także urazy czy wreszcie niepokój psychiczny. Być może dolegliwości bólowe związane są z podjęciem wysiłku fizycznego, do którego organizm nie był do tej pory przyzwyczajony, a nasila je jeszcze obecność pooperacyjnej blizny. Wydaje mi się że w Pani przypadku możemy mieć do czynienia z tego rodzaju bólem, nie mniej jednak myślę, że warto wybrać się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu bezpośredniego badania i wykonaniu EKG będzie w stanie określić najbardziej prawdopodobna przyczynę Pani dolegliwości.