Brak diagnozy nieprawidłowych wyników u dwóch lekarzy

Witam. Od ponad roku leczyłem się u lekarza rodzinnego z powodu nieprawidłowych wyników krwi: wyniki ostatnich trzech badań (wpisze tylko te, które odbiegają od normy): 4.02.2010r - wskaź. czerwonokrw. RDW - 11.3 LYMPH% - 48,4 MONO% - 9,1 ALAT - 128 AspAT - 48 Bilurbina 1,24 HBS antygen ujemny 15.03.2010r ALAT - 144 Aspat - 48 USG jamy brzusznej OK 12.05.2010r ALAT - 183 AspAT - 62 Gamma GT - 74 Bilurbina 1,2 RDW - 11,4 NEUT% - 38,0 LYMPH - 3,70 LYMPH% - 51,8. W tym okresie przebywałem na diecie lekkostrawnej, brałem 3 razy dziennie E***, brak alkoholu i znaczącego wysiłku fizycznego. Przy wzroście 185cm i wadze 98kg. Dostałem skierowanie do Hepatologa. Kolejna seria badań tym razem: anty HBs 3,93 anty HCV - ujemny ANA Hep-2 - ujemny. Więc te badania wyszły ok, natomiast Alat i aspat strasznie się podnoszą z miesiąca na miesiąc, ok 10 do 20 procent. Przy następnej wizycie mam dostać skierowanie na biopsje wątroby. Czy to badanie jest konieczne? Co może być przyczyną takich wyników?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,
Jeżeli rzeczywiście przestrzega Pan diety i nie pije alkoholu, należy wykluczyć te 2 czynniki, jako sprawcze. Wirusowe i autoimmunologiczne zapalenie wątroby również u Pana wykluczono, jak wnioskuję po załączonych wynikach.
Nie napisał Pan nic o miejscu pracy, a narażenie na czynniki szkodliwe, również może być przyczyną niewydolności wątroby. Pozostaje więc szereg innych chorób wątroby, w których kierunku należy przeprowadzić diagnostykę - przy prawidłowym usg, wykonanie biopsji narządu służy ocenie komórek wątroby pod kątem ewentualnych zmian nowotworowych, warto więc takie badanie wykonać. Możliwa diagnoza byłyby również choroby zakaźne – np. borelioza.
Proszę udać się do doświadczonego specjalisty hepatologa, który po analizie Pana historii choroby i ocenie stanu klinicznego zaleci dalsze postępowanie, które ostatecznie doprowadzi do końcowego rozpoznania.