Brak dolnych dwójek u 17-miesięcznego dziecka

Witam. Moja córka ma 17 miesięcy i do tej pory ma 10 ząbków. Martwi mnie brak dolnych dwójek. Na samym dole dziąsła w miejscu, gdzie powinny być dwójki, jest taka biała kreska i nie wiem czy to zawiązki czy coś innego. To moje pierwsze dziecko i nie wiem co mam o tym myśleć. Ani w rodzinie męża ani w mojej nie było braków uzębienia i dlatego zaczynam martwić się brakiem dolnych dwójek u córki.

Dzień dobry. Rzeczywiście jeżeli jest już 10 innych ząbków, powinny być również dwójki. Zdarza się, że nie ma zawiązków wszystkich zębów mlecznych, albo są one wyjątkowo małe. Nie musi to jednak oznaczać kłopotów ze stałymi zębami. Tego typu zmiany nie są wcale tak rzadko spotykane. Można się udać po poradę do stomatologa, jeżeli jednak nie ma większych zaburzeń, nie widzę konieczności robienia zdjęć rentgenowskich. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz