Brak efektów leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej

Witam. U mojej mamy stwierdzono chorobę afektywną dwubiegunową. Niestety leczenie nie daje żadnych rezultatów. Obecnie jest w szpitalu stan zdrowia jest zły. Lekarz podawał jej Neurotop, Amizepin ale nic nie dziala , nie wiem juz co mam robic :( prosze o rade.

Proszę postarać się, aby mama podjęła - obok leczenia farmakologicznego - psychoterapię z psychologiem (nie lekarzem psychiatrą). Psychoterapia bowiem przynosi długotrwałe rezultaty, jest nastawiona na przepracowanie i zniwelowanie problemu, a nie jedynie ustabilizowanie stanu emocjonalnego (jak to jest w przypadku przyjmowania lekarstw). Pozdrawiam.

Mgr Anna Ingarden

ChAD jest trudną do leczenia chorobą i bardzo męczącą nie tylko dla samej chorej osoby ale najbardziej dla osób z jej otoczenia. Niektórym osobom pomaga farmakoterapia innym znów psychoterapia lub obie terapie w połączeniu. Trudno udzielić idealnej porady, która byłby skuteczna dla Pani mamy. Trzeba próbować i nie poddawać się mimo, iż często brakuje już siły. Osobiście uważam, iż sama farmakologia w przypadku cyklofrenii nie rozwiązuje problemu. Osoba cierpiąca powinna przede wszystkim mieć świadomość, że nie jest sama, że zawsze obok jest ktoś, kto będzie mimo wszystko. Złość, krzyk i wyrzuty w stosunku do chorej osoby są najmniej wskazane. Polecałbym leki z grupy wenlafaksyn lub doraźnie działające i tłumiące lęk.

Dzień dobry,
nie napisała Pani od jak dawna leczy się Pani mama. Zdarza się, że choroba zdąży się znacznie rozwinąć zanim lekarstwa zaczną działać. ChAD jest chorobą z którą, jeśli dostosuje odpowiednie lekarstwa i uczestniczy w psychoterapii, funkcjonuje się dość dobrze. Pacjenci po jakimś czasie potrafią dokładnie określić swój stan psychiczny i odpowiednio regulować go lekarstwami.
Proszę uzbroić się w cierpliwość ponieważ okres doboru lekarstw czasem trwa dość długo.
Zachęcam również do podjęcia przez Panią psychoterapii celem otrzymania wsparcia, ponieważ sytuacja w której się Pani znajduje z pewnością jest obciążająca również dla Pani.
Proszę zadbać o siebie dzięki czemu pomoże Pani również mamie.

trzymam kciuki
Aneta Kaluba
www.zmianamyslenia.pl