Brak efektów po 2 tygodniach odchudzania

Witam, mam 19 lat, 54 kg i 159 cm. Chciałabym schudnąć 3-4kg. Jem 5 zdrowych posiłków dziennie (np. owsianka, twaróg, jajka, mleko, tylko produkty pełnoziarniste, dużo owoców, warzyw, 1,5l wody dziennie) i biegam, robię przysiady itp. Spożywam dziennie 1800 kcal. Wyliczyłam, że tyle mam spożywać, aby chudnąć zdrowo. Prowadzę już taki tryb 2 tygodnie i jak na razie nie widzę efektów. Dlaczego tak jest? Może jem za dużo/za mało? Dodam, że mam nieregularne miesiączki. Czy to ma wpływ na chudnięcie?
19 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proces utraty masy ciała jest stopniowy. Średnio przyjmuje się, że w trakcie stosowania odpowiednio zbilansowanej diety ubytek masy ciała mieści się na poziomie 0,5kg/tydz. Jest to jednak wartość umowna. 2tygodnie to zdecydowanie za mało, aby uzyskać widoczne efekty. Proponuję uzbroić się w cierpliwość i ocenić skuteczność odchudzania po upływie minimum miesiąca.
W przypadku nieregularności miesiączek warto skonsultować się z lekarzem - przyczyną takiego stanu mogą być zaburzenia hormonalne, które również mają wpływ na masę ciała.

Witam serdecznie,
Nie widzę u Pani zbyt dużego problemu z wagą, jednak jeżeli chciałaby Pani zrzucić kilka kilogramów to z pewnością jedynie przy pomocy pełnowartościowej i zbilansowanej diety.
Wytyczne, które Pani uwzględniła czyli 5posiłków dziennie, 1,5-2 litrów wody mineralnej dziennie oraz nieprzetworzona, zdrowa żywność jak najbardziej wspomogą proces odchudzania. Dzienne spożycie kcal również wydaje się dość rozsądne jednak ciężko mi to ocenić gdyż nie wiem jak intensywny jest wysiłek fizyczny.
Powinna Pani ćwiczyć ponad 30min dziennie 5razy w tygodniu, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać dopiero po pół godz. ćwiczeń. Nie należy ćwiczyć codziennie gdyż mięśnie potrzebują czasu na regenerację.
Nieregularne miesiączki czyli zaburzenia hormonalne mają duży wpływ na odchudzanie. Waga się nie zmienia dlatego że organizm może gromadzić wodę, co skutkuje obrzękiem nóg czy rąk. Proszę zgłosić się do lekarza (o ile jeszcze Pani tego nie zrobiła) i zbadać przyczynę zaburzeń miesiączkowania.
Z drugiej strony 2tygodnie to jeszcze nie jest tak długi okres czasu i nie każdy po takim okresie zauważa różnice na wadze. Być może musi Pani uzbroić się w cierpliwość aż przyspieszy przemiana materii i ,,wskoczy na nieco wyższy poziom'' a wtedy waga będzie spadać bardziej spektakularnie.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszam na bezpłatną konsultację tel 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Witam,
Zacznijmy od tego, że Pani nie potrzebuje odchudzania. W takich sytuacjach zawsze trudniej o spadek masy ciała, bo organizm po prostu się przed tym broni.
Poza tym nieregularność miesiączek świadczy o jakimś kłopocie z wyrównaniem się hormonów. Odchudzanie w takim przypadku jest bardzo niekorzystne. Kłopoty hormonalne mogą się wówczas bardzo nasilać.
Radziłabym wyrównać gospodarkę hormonalną, a później zdecydować o dalszej diecie.
Pozdrawiam