Brak emocji, nadmierna szczerość - czy to jakaś choroba?

Witam, Mam 21 lat i mam pytanie dot. pewnych elementów mojego zachowania, które zaobserwowało moje najbliższe otoczenie. Mianowicie, znajomi zauważyli, że nie okazuje żadnych emocji. Podczas rozmowy mój głos jest spokojny, monotonny, jakby z syntezatora mowy. Nie denerwuję się (nie krzyczę, nie gniewam się), ani nie smucę (czuję smutek w niektórych sytuacjach, ale szybko mi przechodzi, nie wiem czy to objaw czegokolwiek). Nie uzewnętrzniam radości, mimo że potrafię się cieszyć, po prostu tego nie pokazuję. Ciężko mi się postawić w czyjejś sytuacji, wszystko staram się obrócić w sytuację, w której rozbawię drugą osobę i raczej dobrze mi to wychodzi. Uchodzę w towarzystwie za "rozbawiacza", potrafię rozśmieszyć ludzi. Nie lubię rozmawiać o swoich uczuciach (czytałem w internecie, że tym akurat nie powinienem się martwić, bo wielu mężczyzn tak ma). Mam też problem z sugestiami. Nie potrafię zrozumień przekazu, w momencie kiedy ktoś coś sugeruje (chodzi mi tu bardziej o skomplikowane sugestie, nie bardzo wiem jak to wytłumaczyć). Osobiście nie potrafię sugerować, delikatnie przekazywać tego co myślę. Zawsze mówię prosto (taka nadmierna szczerość, co w niektórych przypadkach podchodzi pod zwyczajne chamstwo). Ogólnie nie przeszkadza mi nic z w.w., jednak jestem ciekaw czy jest to jakaś dolegliwość czy po prostu taki już jestem (w końcu ludzie są różni).

Witam serdecznie,

Na podstawie Pana opisu trudno jest postawić rozpoznanie jakiegokolwiek zaburzenia.
Koniecznym kryterium zaburzeń psychicznych jest to, że powodują one dyskomfort, złe samopoczucie i gorsze funkcjonowanie. Sam Pan natomiast wspomina, iż pewne problemy w rozpoznawaniu emocji i intencji innych ludzi nie powodują istotnych przeszkód w relacjach z innymi.
Jeśli jest Pan ciekawy, dlaczego reaguje  w taki a nie inny sposób, prawdopodobnie powinien Pan sięgnąć do wcześniejszych etapów życia, kiedy kształtowała się osobowość.
Poznawanie siebie i rozwój może Panu umożliwić psychoterapia.

Serdecznie pozdrawiam