Brak instynktu macierzyńskiego u 27-latki

Witam, nie chcę mieć dzieci.Nie posiadam jeszcze tego instynktu, a znajomi zmuszają mnie do opieki nad własnymi pociechami.Co robić?Czy jestem aż taką egoistką?Skąd się bierze ten brak?Czuję się winna.

Witam,
Nie każda osoba w pani wieku chce mieć dzieci. Nie jest pani na to gotowa i to jest w porządku. Być może kiedyś będzie pani miała taką potrzebę ale poki co, proszę się tym nie zamartwiać. Nie każdy człowiek powinien mieć potomstwo.
Pozdrawiam

Przede wszystkim może Pani stawiać granice i nie brać na siebie odpowiedzialności za cudze dzieci. Bez tłumaczenia się czy poczucia winy.
Inną kwestią jest zapatrywanie się na potencjalne własne dzieci. Być może nie jest to jeszcze ten czas, odpowiednia relacja itp, a być może rodzicielstwo nie należy do Pani priorytetów. Ważne, jak Pani się z tym czuje (niezależnie od tego, co sądzą znajomi), jakie Pani ma potrzeby i oczekiwania wobec życia. Jeśli czuje się Pani dobrze, realizuje się i spełnia, to warto zaufać sobie. Jeśli natomiast odczuwa Pani niepokój z tym związany lub potrzebę zmiany- warto skonsultować się z psychologiem.

Witam,

brak chęci posiadania dzieci nie musi świadczyć o niczym szczególnym, naturalnie niektórzy taki instynkt odczuwają, inne osoby nie – dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Warto pamiętać, że to Pani życie i powinna je Pani przeżyć zgodnie ze swoimi potrzebami. Warto natomiast odpowiedzieć sobie na pytanie, czemu czuje się Pani winna – jeśli chciałaby się Pani temu bliżej przyjrzeć, zawsze może Pani udać się na konsultację z psychologiem.

Inna sprawa to znajomi zmuszający Panią do opieki swoimi dziećmi – bez względu na to czy ktoś odczuwa instynkt macierzyński czy nie, ma prawo nie mieć ochoty, czy też możliwości pełnienia roli opiekunki. Ma Pani prawo odmówić takiej przysługi, jeśli tylko czuje Pani, że nie ma na to ochoty.

Pozdrawiam
Elwira Chruściel