Brak jądra prawego i wodniak jądra lewego u 11-miesięcznego dziecka

Mojemu synkowi(ma 11miesięcy)po urodzeniu stwierdzono brak jądra prawego w mosznie i wodniak jądra lewego,jądro nie zstąpiło(na usg nigdzie go nie widać),wodniak się także nie wchłonął,czy w takiej sytuacji należy wykonać operację?jeżeli nie ma jądra to po co robić operację i narażać malucha na jakieś komplikacje?do kiedy można czekać na samoistne rozwiązanie sprawy?synek nie będzie w stanie 6 godzin nic nie jeść przed znieczuleniem ogólnym(jest na piersi i w nocy ssie pierś co najmniej 2 razy)

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w tej sytuacji leczenie chirurgiczne może zapobiec bezpłodności w przyszłości. Również fakt braku jądra w USG nie oznacza, że jądra na nie ma w jamie brzusznej (USG nie jest badaniem czułym w 100%) - pozostawione w jamie brzusznej jądro może ulec przemianie nowotworowej. Zabieg powinien być wykonany przed ukończeniem 1. roku życia.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane wątpliwości proszę wyjaśnić ze specjalistą chirurgiem. Nie ma bowiem takiej możliwości, by w ramach porady internetowej, nie znając szczegółów dotyczących dziecka, odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytania.