Brak krwawienia z odstawienia - czy powinnam się niepokoić?

Dzień dobry! Już kiedyś podobny problem się pojawił. Od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Wcześniej zażywałam C*****, teraz od 4 miesięcy R********, oprócz tabletek zabezpieczam się prezerwatywą i nigdy partner nie kończy we mnie. Nigdy nie miałam problemów z krwawieniem, zawsze pojawiały się regularnie w 3-4 dni od ostatniej tabletki. Teraz jednak nie miałam żadnego krwawienia ani nawet plamienia. Zrobiłam dzisiaj test i wyszedł negatywny. Moja lekarka kazała mi brać normalnie kolejne opakowanie, tak jak brałam poprzednie. Czy to prawda że R******* ma większą dawkę hormonów niż C***** i to przez niego mam ten problem? Czy powinnam zmienić tabletki na lżejsze? Czy po tym opakowaniu będę miała normalne krwawienie? Czy test ciążowy jest w pełni wiarygodny?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wśród przyczyn, które mogą powodować brak krwawienia z odstawienia znajdują się:
- ciąża,
- zaburzenia odżywiania,
- intensywne odżywianie,
- zaburzenia emocjonalne,
- zaburzenia funkcji tarczycy,
- cukrzyca,
- hiperprolaktynemia,
- zespół policystycznych jajników,
- nowotwory.
Ciąża, w opisanym przez Panią przypadku jest w zasadzie niemożliwa. Testy ciążowe są wiarygodne po wykonaniu dwukrotnym po co najmniej 10-14 dniach od stosunku.
Brak krwawienia rzeczywiście mogła spowodować zmiana preparatu hormonalnego. Nie oznacza to jednak, że należy od razu powrócić do poprzedniego. Proszę bowiem pamiętać, że lekarz zmienił Pani preparat z jakiegoś konkretnego powodu, który należy uwzględnić myśląc o powrocie do poprzedniego środka.
Zgodnie z zaleceniem lekarza, proszę zatem przyjąć kolejne opakowanie tabletek. Jeżeli krwawienie ponownie nie wystąpi podczas następnej 7 dniowej przerwy, proszę skonsultować się z lekarzem.