Brak krwi utajonej w stolcu a wykluczenie raka

Od okolo 3 miesiecy boli mnie brzuch w lewym dolnym dole biodrowym. Lekarz skierowal mnie na usg izlecil zrobic badanie na krew utajona w stolcu. Wynik tego testu byl ujemny a usg nic nie wykazalo. Czy jesli nie ma krwi utajonej w stolcu daje to gwarancje ze nie mam raka? Co moze byc przyczyna tych boli?

Dzień dobry,

Jeśli ból nadal się utrzymuje, należy rozszerzyć diagnostykę. Warto rozważyć wykonanie kolonoskopii. Wcześniej sugerowałbym również wykonanie usg ginekologicznego z oceną jajników. Niestety trudno jest proponować badania bez wcześniejszego fizykalnego zbadania Pacjenta i zebrania dokładnego wywiadu. Jaki charakter ma ból, czy maa związek z posiłkami, czy wypróżnienia są regularne itd. Warto więc, aby wybrała się Pani do lekarza, jeśli wcześniejszy lekarz nie ma dla Pani innych propozycji diagnostycznych, proszę udać się do innego lekarza, który ponownie oceni Panią i w razie potrzeby zleci niezbędne badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz