Brak miesiączki a pozytywny test ciążowy – czy mogę być w ciąży?

Ostatnią miesiączkę miałam 8.12.2010, dziś mamy 10.02.2011, a ja do tej pory nie mam następnej miesiączki. Dnia 28.01.2011 robiłam domowy test – negatywny, ale nadal brak miesiączki, kolejny test domowy wykonałam 03.02.2011 – pozytywny, 05.02 - poszłam na USG, jednak poza usłyszeniem, że faktycznie mam powiększoną macicę i torbiel na prawym jajniku, nie dowiedziałam się niczego więcej.
Lekarz polecił zrobić mi beta HCG, żeby upewnić się, czy to zaburzenia wywołane torbielą, czy może jednak wczesna ciąża, której po prostu jeszcze nie widać. Dnia 08.02 zrobiłam badanie beta HCG - wynik 1596,9 mIU/ml, 09.02 - kolejna wizyta (u innego ginekologa) - który na podstawie wyniku badania beta potwierdził ciążę, jednak widząc USG (torbiel i brak pęcherzyka), chyba sam już nie widział, co mi powiedzieć i polecił mi zrobić za tydzień kolejne USG, bo to już (wg niego) powinien być 6 tydzień i wtedy USG powinno już wykazać.
W styczniu dość często czułam ból w podbrzuszu, jakby na okres, ale częściej jakby w jajnikach niż w samym podbrzuszu, a do tego od jakiegoś miesiąca mam bolesne i nieco powiększone piersi. Chciałabym wiedzieć, co się dzieje.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najwyraźniej jest Pani we wczesnej ciąży, w którą zaszła Pani później, niż by można wnioskować na podstawie daty ostatniej miesiączki. Jest to dość często spotykana sytuacja przy współistnieniu przejściowych lub utrwalonych zaburzeń hormonalnych, powodujących nieregularne owulacje i miesiączki.

Zwykle pęcherzyk ciążowy jest możliwy do uwidocznienia w USG przezpochwowym już po 2 tygodniach od zapłodnienia, gdy stężenie beta HCG wynosi co najmniej 1500 mIU/ml. Czasem jednak trzeba czekać dłużej i bardzo możliwe, że tak będzie w Pani przypadku. Proszę spokojnie oczekiwać na wynik kolejnego badania USG.

Pani objawy, obserwowane od stycznia, są dość typowe dla wczesnej ciąży. Większość torbieli stwierdzanych w tym okresie samoistnie się wchłania. Proszę być dobrej myśli!

Pozdrawiam serdecznie