Brak miesiączki - co może mi dolegać i jakie badania powinnam wykonać?

Witam

Mam 27 lat i od kilku miesięcy nie miałam miesiączki. Lekarze w Anglii, gdzie mieszkam, oczywiście bagatelizują problem. Do ginekologa chodzę więc tylko w czasie wizyt w Polsce, średnio raz na pół roku. Moje problemy z okresem zaczęły się już prawie 3 lata temu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych (brałam C*** przez prawie 3 lata, przedtem w wieku 15-21 lat miałam bardzo regularne okresy).
Przez pierwsze pół roku po odstawieniu miałam bardzo krótkie cykle - okres pojawiał się co 21 dni, krwawienie trwało ok. 4 dni, a potem okresy występowały coraz rzadziej, średnio raz na dwa miesiące. Kiedy nie dostałam okresu przez prawie 3 miesiące, udałam się do lekarza, który przepisał mi progesteron na wywołanie (chyba P***, ale nie jestem pewna). Po tabletkach dostałam okres i wszystko było w miarę normalnie przez ok. 4 cykle (w miarę, bo krwawienia skróciły się do 3 dni), a potem znowu nie dostałam miesiączki przez 3 miesiące.
Tym razem lekarz przepisał mi D***, którą przyjmowałam przez 3 cykle - krwawienie występowało, ale zaczynało się już ok. 2 dni przed skończeniem każdego opakowania. Po kuracji z D*** dostałam 2 normalne okresy, a potem w dwóch kolejnych miesiączkach wystąpiło tylko niezbyt obfite 1-2-dniowe krwawienie. Teraz krwawienia nie mam już od kilku miesięcy (dokładnie od świąt Bożego Narodzenia).
W ciągu ostatnich 2 lat trzykrotnie robiłam badania fT3 fT4 TSH - za każdym razem były bardzo dobre (w środku normy) oraz prolaktyny, która za każdym razem była w górnych granicach normy, a raz ją przekroczyłam. Robiłam też badanie testosteronu, bo myślałam, że może on mieć związek z dość obfitym owłosieniem, które u mnie występuje, ale poziom tego hormonu był w normie. Z innych nieprawidłowości dodam, że stwierdzono u mnie dość dużą nadżerkę, mimo mojego wieku mam też niewielki trądzik - głównie w okolicy brody i w dolnej partii policzków.

Co może mi dolegać? Jakie badania powinnam wykonać?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Trudno mi jest określić, co jest przyczyną Pani problemów. Z opisanych objawów można podejrzewać zespół policystycznych jajników, gdyż nieregularne cykle, nadmierne owłosienie są jednymi z objawów tej choroby. Przyczyn braku miesiączki jest wiele. Oczywiście jednym z głównych powodów jest ciąża.

Zaburzenie miesiączkowania lub jego brak często uwarunkowany jest to nieprawidłowym poziomem hormonów, przedwczesnym wygasaniem jajników, guzami jajnika czy nadnerczy wydzielającymi androgeny, hiperprolaktynemią, nadczynnością i niedoczynnością tarczycy, cukrzycą. Stres, dieta czy nadmierny spadek masy ciała też nie pozostają tu bez znaczenia.

Uważam, że niezbędne jest udanie się na wizytę do ginekologa. Ważne jest, by zostały obejrzane jajniki, czy nie występują na nich torbiele, co wskazywałoby na zespół policystycznych jajników.

Warto również oznaczyć poziom androgenów i żeńskich hormonów płciowych. Być może kolejne badania przyniosą niezbędne informacje, które pozwolą na uchwycenie bezpośredniej przyczyny braku miesiączki.

Pozdrawiam!