Brak miesiączki i uderzenia gorąca - czy mogę jeszcze zajść w ciążę?

Witam. Od lat mam nieregularne miesiączki. Jestem w wieku 44 lat. W ostatnim latach miałam co miesiąc menstruację, tradycyjnie w okresach 28-36 dni (tak było często przez lata). Jak zawsze obfite, bolesne i trwające siedem dni. Ostatnia była 23 grudnia 2010 r. Zaczęłam mieć uderzenia ciepła. Zrobiłam badania - wyszły następujęce wartości: pierwsze FSH - 61,6, drugie 65,9, TSH - 2,66, prolaktyna 7,0, FT3 - 3,80, FT4 - 1,47, estradiol -8. Chciałabym jeszcze zajść w ciążę. Lekarz chciał mi przepisać leki antykoncepcyjne, ale powodowały u mnie nastroje depresyjne, więc zalecił mi HTZ. Czy w moim przypadku jest jeszcze szansa na ciążę? Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, Pani szanse na ciążę są bliskie zeru. Poziom FSH powyżej 30 mIU/ml świadczy o wyczerpaniu rezerwy jajnikowej, czyli praktycznie braku owulacji. O wkroczeniu w okres menopauzy świadczą też objawy klimakterium w postaci braku miesiączki i uderzeń gorąca, a także niski poziom estradiolu. Obecność w miarę regularnych miesiączek do końca zeszłego roku świadczy, że wtedy najpewniej był ostatni moment na to, by zajść w ciażę (inną kwestią jest to, czy ciążę tę udałoby się donosić - niestety w tym wieku poronienia są znacznie częstsze niż u młodszych kobiet).

Przykro mi, że nie mogę przekazać Pani dobrej wiadomości. Proszę jednak nie zapominać, że może Pani jeszcze zostać matką adopcyjną, co często przynosi satysfakcję i radość porównywalną z narodzinami dziecka biologicznie "własnego"!

Pozdrawiam serdecznie.