Brak miesiączki i wczesna menopauza u 17-latki – co to oznacza?

Córka ma 17 lat, od 4 miesięcy przestała miesiączkować, lekarz ginekolog zalecił badania immunologiczne, wyniki FSH 129,3 mIU/ml TSH III gen 5,33 FT4 15,18 prolaktyna 584,6 testosteron 0, 292 anty-TPO <1,0 LH 103,62 USG jajników wykazała bardzo małe jajniki i cienką błonę śluzową, lekarz przepisał C*** 1x dziennie przez 10 dni, B*** 2,5 1 x dziennie, E*** 1/2 x1 dziennie, skierowanie do szpitala na badania genetyczne, powiedział nam, że córka ma menopauzę i że się nie spotkał w swojej karierze, żeby dziecko miało w tym wieku takie wyniki. Zlecił wykonanie ponownie badań, córka w zeszłym roku miała powiększone węzły chłonne po obu stronach szyi, na onkologii w centrum zdrowia dziecka w Aninie wycięto jej jeden węzeł, pobrano szpik kostny i z kości biodrowej - zrobiono wszystkie badania, nie wykazało żadnych zmian, była operowana na 3. migdał i po operacji, po 3 miesiącach, węzły wchłonęły się, była też badana ginekologicznie w tamtym okresie, nic nie stwierdzono, żadnych zmian w jajnikach. Pierwszy okres miała w wieku 15 lat, miesiączkowała regularnie aż do grudnia 2010, od kilku miesięcy skarżyła się na uczucie gorąca, ma mały wąsik, jest szczupła, wesoła, ale czasami robi się smutna, bardzo dobrze się uczy, ma ładną cerę, tylko mały łojotok na czole i przetłuszczające się włosy, ma sympatię od 4 miesięcy, współżyją ze sobą. Proszę o pomoc, co mam z dzieckiem robić, co mogło być przyczyną takiego stanu i co spowodowało, że Dziewczyna 17-letnia ma gorsze wyniki niż ja, córkę urodziłam w wieku 43 lat bez żadnych komplikacji, w czasie ciąży byłam badana genetycznie i prenatalnie, wyniki nie wykazały żadnych anomalii, córka urodziła się zdrowa, do tej pory chowała się bardzo dobrze, w dzieciństwie miała astmę, która minęła. Co będzie z moim dzieckiem, jak to wpłynie na jej zdrowie, dalsze życie, urodę? Córka jest bardzo ładna, ma bardzo ładną cerę, włosy, nie ma żadnych zmian skórnych. Ja menopauzę zaczęłam w wieku 52-55 lat bez żadnych objawów typowych, miałam tylko kołatanie serca, brak uderzeń stanów lękowych itd., nie brałam żadnych środków zastępczych do tej pory, świetnie się czuję, nie mama objawów starzenia się, wyraźnych dla osób w wieku 60 lat, pracuję aktywnie, mam tylko bóle w kręgosłupie, nie leczę się, czytałam, że może to być choroba PCOS i POF. Proszę poinformować mnie, co dalej mam robić z dzieckiem, jadę we wtorek do centrum zdrowia dziecka, ale chciałabym znać Waszą opinię, bardzo dziękuję. Pozdrawiam, Alice

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Objawy występujące u Pani córki oraz wyniki badań laboratoryjnych wskazują na patologię w obrębie kilku gruczołów wydzielania wewnętrznego: niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemię oraz wysokie stężenie gonadotropin.

Warto zrobić dodatkowe badania ukierunkowane nie tylko na profil "ginekologiczny".
Za wszystkie produkcję wszystkich powyższych hormonów odpowiedzialna jest przysadka mózgowa - być może konieczne będą dodatkowe badania laboratoryjne (np. testy stymulacji) lub badanie obrazowe głowy (CT, MRI).

Niedoczynność i nadczynność tarczycy są jednymi z głównych powodów braku owulacji. Jeśli testy na stężenia hormonów tarczycowych wskazują na te schorzenia, pomocne będą leki regulujące pracę tarczycy. Niedoczynność tarczycy może także być przyczyną hiperprolaktynemii.

Pierwotna niewydolność jajników jest efektem niedorozwoju samych jajników. Objawia się brakiem miesiączek. Testy wykrywają wysokie stężenie gonadotropin przysadki w krwi. Tutaj dodatkowo należałoby przeprowadzić próbę progesteronową (+ ewentualnie progesteronowo-estrogenową). POF charakteryzuje negatywna próbą P, ale pozytywną E-P.

Pozdrawiam serdecznie