Brak miesiączki - jaka może być przyczyna?

Witam. Miesiączkuję regularnie, jednak w tym miesiącu miesiączka spóźnia mi się już dwa tygodnie! zrobiłam test ciążowy i wyszedł negatywnie. Poszłam do lekarza i ten po badaniu stwierdził że na razie ciąży nie widzi (badał mnie tylko dopochwowo, bez USG)i przepisał mi luteinę. Biorę już ją czwarty dzień i nic. Nie mam żadnych objawów nadejścia miesiączki. A czuję tylko czasem nudności, rozdrażnienie i bóle w podbrzuszu. Dziś zrobiłam drugi test i również negatywny. Proszę poradę lub podpowiedź co może być przyczyną? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wśród przyczyn, które mogą powodować brak miesiączki znajdują się:
- ciąża,
- zaburzenia odżywiania,
- intensywne odżywianie,
- zaburzenia emocjonalne,
- zaburzenia funkcji tarczycy,
- cukrzyca,
- hiperprolaktynemia,
- zespół policystycznych jajników,
- nowotwory,
- stosowanie leków takich jak antydepresanty, leki hormonalne, sterydy czy chemioterapeutyki.
Ponadto proszę pamiętać, że testy ciążowe mogą dawać fałszywie ujemne wyniki. Warto je zatem powtarzać. Badaniem ginekologicznym natomiast nie ma możliwości wykryć ciąży na tak wczesnym etapie. By ocenić czy przyczyną braku miesiączki jest ciąża, warto wykonać oznaczenie hormonu betaHCG. Jeżeli zaś okaże się, że nie jest Pani w ciąży, konieczna będzie dalsza diagnostyka.