Brak miesiączki po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Witam, przez 3 miesiące przyjmowałam pigułki antykoncepcyjne, lecz miałam problemy z regularnością ich przyjmowania, więc odstawiłam je po drugiej tabletce z nowego opakowania. Miesiączka spóźnia mi się już 8 dni (wcześniej, przed pigułkami, miałam cykle 28-29 dni), przez cały ten czas od odstawienia nie stosowaliśmy z partnerem żadnego zabezpieczenia. Czy możliwe jest bym zaszła w ciążę zaraz po odstawieniu tabletek? Czy jest to raczej spowodowane normalnym rozregulowanie wywołane odstawieniem pigułek. Serdecznie dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W opisanej sytuacji może być Pani zarówno w ciąży, jak i dopiero oczekiwać na opóźnioną miesiączkę, gdyż cykl mógł się rozregulować na skutek nieregularnego brania tabletek. Mogła Pani zajść w ciążę zaraz po odstawieniu tabletek, a mogła równie dobrze tydzień temu lub wczoraj. Trudno jest przewidzieć datę owulacji po odstawieniu tabletek, które do tego były zażywane nieregularnie i odstawione na początku nowego opakowania. Jeśli nie chce Pani zajść w ciążę, to radzę też zaprzestać współżycia bez zabezpieczenia. Radzę też wykonać test ciążowy. Jego ewentualnie negatywny wynik nie będzie oznaczał, że nie jest Pani w ciąży, gdyż mogła Pani zostać zapłodniona stosunkowo niedawno. Proszę więc powtórzyć test ciążowy po tygodniu, jeśli wynik będzie negatywny, a miesiączka nadal się nie pojawi. Pozdrawiam serdecznie!