Brak miesiączki po odstawieniu tabletek - czy są powody do niepokoju?

Witam! Mam 26 lat i od 8 lat stosuję tabletki antykoncepcyjne. Co jakiś czas robię przerwę. Teraz miałam właśnie taką przerwę 1-miesięczną, po której wystąpiło krwawienie. Wieczorem wzięłam nową pigułkę, zgodnie z zasadą przyjmowania pigułek, i krwawienie się skończyło po 1 dniu. Czy to jest niepokojący objaw? Nigdy przedtem nie zdarzało się tak, zwykle krwawienie było kilkudniowe, a teraz 1 dzień. Proszę o pomoc!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Zmniejszona objętość krwawienia międzymiesiączkowego może wynikać z wielu czynników, m.in. z przemęczenia, przewlekłego stresu, nieprawidłowego odżywania i innych. Ze względu na wieloletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej możliwa jest także zmiana charakteru miesiączki na skutek zmian hormonalnych w Pani organizmie. Pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek jest nadal krwawieniem z odstawienia. Dopiero kolejne plamienie można uznać za fizjologiczną miesiączkę, która może mieć zupełnie inny charakter, jak to było w Pani przypadku. Kolejna możliwość to skrócenie krwawienia na skutek przyjęcia pierwszej tabletki blistra po miesięcznej przerwie. Fakt, że wcześniej podobna sytuacja nie miała miejsca, wcale jej nie wyklucza.
Jeżeli ma Pani podejrzenia, że mogło dojść do zapłodnienia, sugeruję wykonać test ciążowy.
Pozdrawiam