Brak miesiączki po poronieniu a zespół policystycznych jajników

Witam. w 2009 roku poroniłam. i do tej pory nie mam miesiaczki. Od 4 lat jestem na luteinie.Miałam robione juz wszystkie badania.Zeby zajsc w ciaze biore Clostilbegyt a jak uda sie zajsc to donosze tylko do4tyg i poraniam. Na badaniach usg wychodzi ze mam Zespoł Policestycznych jajnikow. Nie wiem co mam dalej robic. Co robic dalej. Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zespół policystycznych jajników jest chorobą, w której, z nie do końca wyjaśnionych przyczyn, zatrzymany jest rozwój pęcherzyka komórki jajowej. Z tego powodu na powierzchni jajnika pojawia się wiele niepękniętych pęcherzyków, które nie uwolniły komórek jajowych. Komórki tych pęcherzyków produkują w nadmiarze męskie hormony płciowe, co jest powodem wielu objawów, na jakie cierpi chora na PCOS. Do najważniejszych objawów zespołu policystycznych jajników możemy zaliczyć podwyższone stężenie androgenów we krwi (co powoduje owłosienie typu męskiego, trądzik, zmianę sylwetki ciała), a także zaburzenia miesiączkowania z zatrzymaniem owulacji. Według różnych badań od 40 do 95 proc. kobiet chorych na PCO ma kłopoty z zajściem w ciążę.
Aby doszło do ciąży niezbędna jest owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika. Mechanizm powstawania owulacji jest bardzo złożony i delikatny, zależy od subtelnej gry hormonów kobiecych. Owulacja występuje jedynie w prawidłowych cyklach miesięcznych. Jeżeli kobieta nie miesiączkuje, nie dochodzi do owulacji. Wyjątek stanowi powrót do płodności, gdy po wielu miesiącach braku krwawień miesięcznych najpierw (bez wcześniejszych objawów) pojawia się owulacja, a po dwóch tygodniach pierwsze krwawienie miesięczne. Taka sytuacja ma miejsce kilka miesięcy po porodzie. Może wtedy spontanicznie dojść do zapłodnienia, gdy nie wystąpiła wcześniej miesiączka.
Planując ciążę powinna pani być pod stałą opieką lekarza. Prawdopodobnie może mieć pani duże problemy ze spontanicznym zajściem w ciążę. Powinna wykonać pani szereg badań, które ocenią pani profil hormonalny i możliwość wystąpienia owulacji. Może się okazać, że niezbędne będzie stymulowanie jajeczkowania lub włączenie bardziej zaawansowanych technik wspierania płodności.