Brak miesiączki po poronieniu - czy to kolejna ciąża?

Witam.

12-ego lipca wystąpiło u mnie poronienie w 8-ym tc. macica się sama oczyściła. Zrobiono mi badania i wszystko było dobrze. Dodam, że miesiączka nie pojawiła się do dziś. Natomiast 5-ego sierpnia odczuwałam delikatne kłucie i jakby pękanie balona w lewym jajniku, lecz to nie był ból. Czułam to przez jeden dzień. 30-ego sierpnia miałam delikatne plamienie w kolorze brązowym i do dziś nic. Czasami czuję jakbym miała dostać miesiączkę, ale nadal nic. Piersi mnie nie bolą lecz czasem czuje mrowienie w brodawkach, nieco częściej siusiam i mam lekkie upławy w kolorze żółtawym. ale nic poza tym. 27-ego robiłam test, który wyszedł negatywny, ale nie sugeruję się tym, gdyż w ostatniej ciąży robiłam test w 8-ym tc i też wyszedł negatywny. Proszę mi powiedzieć co robić? Co oznacza brak miesiączki po poronieniu? Czy to objawy ciąży?

Witam serdecznie!

Jeżeli wróciła Pani do współżycia, to ryzyko ciąży oczywiście istnieje. Warto wykonać zatem test ciążowy. Najwiarygodniejszy jest test z krwi, który można wykonać właściwie w każdej przychodni w kraju.

W obecnej sytuacji należy jednak zastanowić się, czy przesunięcie miesiączki nie jest spowodowane infekcją. Żółte upławy, plamienia oraz bóle podbrzusza mogą być objawami infekcji toczącej się w drogach rodnych.

W swoim zapytaniu nie opisała Pani, czy wykonywany miała Pani zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy czy dostała Pani jedynie preparaty podane bezpośrednio do pochwy, względnie doustne. Jeżeli miała Pani zabieg wyłyżeczkowania to pierwsza miesiączka może mieć zmieniony charakter (może być bardziej skąpa i/lub być brązowego koloru). Zabieg jest również czynnikiem ryzyka infekcji, która także może opóźniać cykl.

Jeżeli w ciągu miesiąca nie dostanie Pani prawidłowego krwawienia, wskazana będzie wizyta u ginekologa.

Pozdrawiam.