Brak miesiączki po przeziębieniu

Witam! Mam 34 lata i od 9 dni nie mam okresu. Dotychczas miałam go regularnie, jednak przed planowaną miesiączką byłam przeziębiona, nie brałam antybiotyków, tylko leki takie jak ascorutical i polopirynę. Czy już powinnam się martwić brakiem okresu, do kiedy powinnam czekać i ewentualnie pójść do lekarza? W ciąży nie jestem, nie boli mnie brzuch, czasem mam tylko takie bóle jak na miesiączkę, żadnych innych objawów nie mam, ile najdłużej może przedłużyć się okres?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W przypadku różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych, miesiączka może pojawiać się nawet raz na pół roku. Również w okresie przedmenopauzalnym miesiączki stają się nieregularne (zwykle najpierw pojawiają się jednak ze zwiększoną częstością). W każdym razie jeszcze daleko do diagnozowania Pani w kierunku jakichkolwiek chorób. Menstruacja ma prawo od czasu do czasu poważnie się opóźnić u każdej całkiem zdrowej kobiety. Wynikać to może ze zmęczenia, stresu czy właśnie infekcji. Jeśli nie ma Pani 100-procentowej pewności co do braku możliwości ciąży, proszę wykonać test ciążowy. Jeśli rzeczywiście nie doszło do poczęcia, to najpewniej miesiączka pojawi się w najbliższych dniach. Gdyby tak się nie wydarzyło, może Pani poczekać jeszcze kilka tygodni i dopiero udać się do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!