Brak miesiączki u piętnastolatki

Mam 15 lat i od miesiąca nie mam okresu. Od 5 miesięcy odchudzałam się (jadłam 3 razy dziennie i nie jadłam mięsa). Czy to może być przyczyną braku miesiączki? Ostatni miesiąc był też dla mnie stresujący. Czy powinnam się martwić, czy po prostu spokojnie poczekać? Może są jakieś naturalne metody, aby przyspieszyć okres? Miesiączkować zaczęłam w wieku 12 lat.

Witam! Przez 2-3 lata od daty pierwszej miesiączki może dochodzić do pewnej nieregularności cyklu miesięcznego. Mieści się to w zakresie fizjologii. W Pani sytuacji oprócz sytuacji fizjologicznej należy brać również pod uwagę fakt odchudzania. Jeśli dojdzie do znacznego spadku masy ciała (szczególnie tkanki tłuszczowej) to mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania. W związku z tym jeśli BMI wskazuje na niedowagę (18,5) jako przyczynę należy uwzględnić spadek masy ciała. Dodatkowo wspominasz o czynniku stresowym, który również może prowadzić do zatrzymania miesiączki. Proponuję zadbać o prawidłowe odżywianie, zgodne z zasadami zdrowego żywienia oraz o relaks, opanować stres. Jeśli miesiączka nie pojawi się w ciągu 3-4 miesięcy to należy zgłosić się do ginekologa w celu przeprowadzenia badania ginekologicznego oraz ewentualnych badań dodatkowych. Pozdrawiam serdecznie!