Brak miesiączki w okresie dojrzewania

Mam 13 lat i nie miesiączkuję. Upławy mam od ok. 2 lat, piersi rosną mi od około 2- 3 lat, włosy w okolicach intymnych oraz pod pachami pojawiły się już 1-2 lata temu. Czyli wszystkie objawy się pojawiły, ale miesiączki nie ma. Dlaczego?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Mówiąc krótko: nie miesiączkujesz, bo nie pojawił się jeszcze cykl płciowy. Przebieg okresu dojrzewania jest bardzo indywidualny, a miesiączka zwykle nie jest pierwszym jego objawem. Pojawienie się innych objawów świadczy, że proces dojrzewania się rozpoczął. Twój wiek natomiast wskazuje, że masz jeszcze dużo czasu, do momentu pojawienia się miesiączki, zanim powinnaś się przejmować jej brakiem. Jeśli miesiączka nie wystąpi do 16 roku życia, to można zacząć się niepokoić i szukać pomocy. Jednak biorąc pod uwagę inne objawy, myślę, że wystąpi ona dużo szybciej. Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł, a Twój organizm potrzebuje czasu, aby prawidłowo rozwinąć wszystkie mechanizmy związane z gospodarką hormonalną okresu płodnego.

Pozdrawiam serdecznie!