Brak motywacji przy odchudzaniu

Witam! Mam 23 lata, 164 cm wzrostu i ważę 80 kg. Moje próby odchudzania były nieudane. Już nie mam siły. Żebym nie wiem co robiła waga idzie w górę, a nie w dół. Nie mam motywacji do ćwiczeń, boję się, że jeszcze bardziej rozbuduję mięśnie. Proszę o pomoc. Chciałabym schudnąć około 20 kg
23 LAT ponad rok temu

Witaj,
Przede wszystkim przeanalzizuj swój dotchczasowy sposób żywienia. Pomoże Ci w tm artykuł http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania. Kaloryczność Twojej diety powinna wynośić około 1300-1500kcal. Nie mniej bo wystąpi efekt jojo. Ponadto waga nie będzie spadała. Zwiększ także aktywność fizyczną, dzięki temu rozruszasz przemiany energetyczne w komórkach. Jeżeli stosowałaś wiele diet bez skutku oraz wstępował efekt jojo, to być może będziesz musiała skorzystać z porady profesjonalnego dietetyka (najlepiej wizyta w gabinecie, a nie przez internet). Pozdrawiam, Aneta Kościołek

Witam,
Masa ciała prawdopodobnie idzie w górę ze względu na Pani błędy żywieniowe, które nie zawsze jesteśmy w stanie sami dostrzec.
Niestety/stety w całym procesie odchudzania najważniejsza jest właśnie motywacja i samozaparcie.
Wiedzy na temat diet i zdrowego odżywianie zwykle nam nie brakuje.
W takich sytuacjach najbardziej proponowałabym wizytę u dietetyka i pod jego okiem podjąć jeszcze jedna próbę zrzucenia zbędnych kilogramów. Cotygodniowe spotkania i wsparcie drugiej osoby jest tutaj nieocenione.

Witam serdecznie!
"Jesteśmy tylko ludźmi"- te słowa bardzo często kieruję do swoich pacjentów- którzy nie jednokrotnie pomimo co tygodniowych wizyt w moim gabinecie w trakcie swojej kuracji odchudzającej grzeszą. Grzeszą- czyli podjadają, słabość do słodyczy czy innych kalorycznych dań jest u nich duża. Dopiero kilku tygodniowa praca z pacjentem daje efekty- pozwala na zbudowanie silnej i trwałej motywacji wewnętrznej. Ponieważ to pacjent musi chcieć się odchudzać, a często niestety o pomoc proszą osoby "z przypadku" mówiące mi, że przyszły do dietetyka, bo żona kazała, bo mąż mówi, że jestem za gruba, bo koleżanki się ze mnie śmieją- to jest motywacja do odchudzania zewnętrzna- czyli nie odchudzamy się, bo chcemy zadbać same o siebie tylko dlatego, że ktoś nam kazał, ta motywacja często nie wystarcza do osiągnięcia celu.
Kluczem do sukcesu w odchudzaniu ponad to jest wsparcie specjalisty- osoby, która opracuje dla nas indywidualna dietę, da wskazówki żywieniowe i będzie wspierać nas w odchudzaniu. Dlatego też warto udać się do dietetyka a wtedy na pewno osiągnie Pani swój cel.
Pozdrawiam,
KŁÓSEK PATRYCJA
dietetyk kliniczny

Witam, taka sytuacja oznacza, że gdzieś stale popełnia Pani te same błędy lub że ma Pani jakiś problem zdrowotny. Proszę przeanalizować swój jadłospis i zastanowić się czy pilnuje Pani wszystkich zasad zdrowego odchudzania taki jak:
1. regularne spożywanie posiłków (4-5 w ciągu dnia)
2. odpowiedni dobór produktów (produkty pełnoziarniste, chudy nabiał, chude mięso, ryby, oleje roślinne, orzechy, warzywa i owoce - najlepiej sezonowe)
3. ograniczenie porcji
4. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów
5. Wykluczenie z diety słodyczy, alkoholu oraz produktów wysokoprzetworzonych
6. umiarkowana aktywność fizyczna (2-3 razy w tygodniu)
Jeżeli stosuje się Pani do tych podstawowych zasad, a mimo tego waga nie idzie w dół może to oznaczać jakiś problem np. natury hormonalnej. Proszę udać się do lekarza rodzinnego celem ustalenia odpowiednich badań. W kwestii diety warto odwiedzić dietetyka. Proszę pamiętać, że motywacja ma prawo spadać przy każdej nieudanej próbie dlatego warto zająć się problemem kompleksowo. Myślę, że warto też uświadomić sobie fakt, że aby utrzymać zdrową sylwetkę należy zmienić nawyki żywieniowe na stałe, a nie tylko na czas diety.