Brak mowy i kręcenie kółkami a autyzm

Witam.Moj synek 25m nie mowi,tylko mama,papa szeptem,am.To by bylo na tyle, duzo mowi po swojemu,nie chce powtarzac,nie chce tez nasladowac zwierzatek.Rozumie co do niego mowie,wykonuje polecenia,respektuje zakazy. Ma ze mna wspone pole uwagi,chetnie oglada ksiazeczki,wskazuje w nich przedmioty.Bawi sie zabawkami zgodnie z ich przezn., ale martwi mnie,ze lubi krecic kolami choc bez uporu,uklada klocki z pomoca, kresli bazgroly,lubi zabawy w akuku husta sie na koniu.Czy krecenie wskazuje autyzm?

Witam, kręcenie to nie od razu oznaka autyzmu, tym bardziej, iż napisała Pani o tym, iż dziecko utrzymuje kontakt, reaguje na polecenia, skupia uwagę. Nie wiem co oznacza kreśli bazgroły, rozumiem, iż bierze kredkę i kreśli po kartce bez ładu, co jednak uważam za normalne dla dwulatka. Proszę obserwować dziecko, w razie dalszych objawów skonsultować w Poradni Psychologiczno-pedagogicznej, niektóre dwulatki rozwijają się nieco wolniej, nie lubią naśladować zwierzątek, nie mówią zrozumiale, często ok 2,7mies( ok) życia ten stan ulega poprawie. Pozdrawiam serdecznie.

Sam objaw kręcenie nie jest wskaźnikiem autyzmu. Dzieci - także te normalnie rozwijające się- miewają swoje specyficzne ruchy i przyzwyczajenia kinestetyczne. Podobnie mowa- rozwija się różnie dzieci. Warto obserwować także relacje z innymi- dorosłymi i rówieśnikami, kontakt wzrokowy, rozwój innych sfer i osiąganie pułapów rozwojowych chat
charakterystycznych dla wieku. W razie dalszych wątpliwości warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

Szanowna Pani opisane przez Panią objawy nie są jednoznaczne, równie dobrze Pani dziecko po prostu ma taki temperament. Zachęcam do wizyty u neurologa dziecięcego, wykona niezbędne badania i ewentualnie pokieruje do specjalisty. Będzie to najlepszy sposób na zweryfikowanie własnych spostrzeżeń i obaw.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Samo kręcenie się dziecka nie oznacza od razu autyzmu potrzeba jeszcze wielu innych objawów. Czy dziecko rozwija się prawidłowo najlepiej będzie sprawdzić konsultując się z psychologiem. Dobrze byłoby zapisać też chłopca na zajęcia z integracji sensorycznej.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu