Brak mowy, nie nawiązywanie kontaktu wzrokowego i zamyślanie się u 2-letniego dziecka a autyzm

corka ma dwa lata nie mowi rzadko patrzy w oczy nie reaguje na imie chetnie gra w pilke ze mna lub z bratem je samodzielnie w wozku wiecznie sie wygina i wykonuje dziwne ruchy z dziecmi sie bawi ale krotko czesto sie zamysla nie wiem czy to mose byc autyzm

Witam. Zaczęłabym od konsultacji u neurologa, gdyż niepokojące jest częste zamyślanie się i wyginanie. Niezależnie od tego radziłabym udać się na konsultację do placówki specjalizującej się w diagnozie autyzmu, ponieważ brak rozwoju mowy, brak kontaktu wzrokowego, brak reakcji na imię mogą wskazywać na autyzm.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Proszę przede wszystkim sprawdzić słuch córce, często dzieci z niedosłuchem podobnie reagują. Proszę zrobić aktualne badania audiologiczne. Dodatkowo proszę opisać zabawę dziecka, czy sięga sama po zabawki, jak je układa, czy wydaje jakiekolwiek dźwięki podczas samodzielnych zabaw, czy pozwala się dotykać. Córka jest mała, dlatego ma prawo krótko koncentrować się na zabawie, ale musi reagować na inne dzieci.
Proszę podać miasto w jakim Pani mieszka to postaram się wskazać miejsce, gdzie mogłaby Pani przeprowadzić diagnozę córki. Zamyślania u 2- letniego dziecka mogą również wynikać z mikro uszkodzenia OUN (ośrodkowego układu nerwowego), to mogą być objawy padaczki. Proszę się nie denerwować nie widzę dziecka, więc to tylko przypuszczenia, najlepiej wykluczyć wszystkie możliwości, proszę udać się do neurologa, laryngologa, logopedy i psychologa. Dobrze skorzystać z bezpłatnej konsultacji w Poradni szkolno-pedagogicznej.

Potwierdzenie, czy to jest autyzm otrzyma Pani lub nie od diagnosty, "wyginanie się w wózku" może świadczyć o jej nadwrazliwości dotykowej.Polecam zajęcia z logopedą i terapię SI.