Brak mowy u bliżniaków a ryzyko autyzmu

Witam Jestem matka 2 blizniakow urodzonuch w lipcu tego roku przepraszam w lipcu 2012 blizniacy maja 2 i pol roku corka ani syn nie porozumiewaja sie ze mna werbalnie a tylko za pomoca pojedynczych slow , syn mowi tylko mama i baba Aby pokazac mi czego chce bierze mnie za reke i prowadzi w konkretnym kierunku, bardzo boje sie ze moze to byc autyzm , prosze o informacje czy moga byc to objawy autyzmu ?

Witam,
Proszę spokojnie obserwować dzieci. Powinny już zaczynać mówić, jeśli do ukończenia 3 roku sytuacja się utrzyma proszę skonsultować się najpierw z logopedą. Dzieci autystyczne raczej nie szukają aktywnego kontaktu z otoczeniem, a są bardziej wycofane.

Witam. Autyzm to zaburzenia funkcjonowania w trzech sferach:
1. zaburzenia relacji społecznych – brak zainteresowania innymi ludźmi, niezdolność inicjowania rozmowy czy włączania innych do zabawy, brak empatii, nieodpowiedni dystans interpersonalny, brak współpracy z rówieśnikami, nieodwzajemnianie uczuć, brak uśmiechu, unikanie kontaktu wzrokowego, lęk, nieadekwatne zachowania pozawerbalne, np. mimika twarzy, pozy, dziwne grymasy, unikanie dotyku, samouszkodzenia, autoagresja;
2. zaburzenia komunikacji – brak reakcji na własne imię, niezdolność opanowania mowy lub całkowity brak mowy, lub nieprawidłowe użycie składni i fonologii, nieprawidłowa prozodia, dziwaczne słownictwo, zmiany znaczenia słów, zaburzenia komunikacji pozasłownej, ograniczone rozumienie poleceń, stereotypie słowne, echolalia,
3. stereotypowe wzorce zachowań – wąski zakres zainteresowań, ograniczona aktywność, sztywność, opór wobec jakichkolwiek zmian w otoczeniu, preferowanie niezmienności i rutyny, trwanie w bezużytecznych czynnościach np. rozstawienie zabawek zamiast zabawy nimi, bawienie się godzinami sznurkiem, kółkiem od samochodu, fascynacja przedmiotami, a nie ludźmi, powtarzające się manieryzmy ruchowe, np. kiwanie się, kręcenie się wokół własnej osi.
To tak w skrócie. Opóźnienia w rozwoju mogą mieć różny przebieg i charakterystykę.
Jeśli obawia się Pani, że dzieci mają autyzm, proszę zgłosić się do placówki specjalizującej się w diagnozie autyzmu. A na pewno należałoby zgłosić się do logopedy, ponieważ dzieci mają 2,5 roku i wypowiadają tylko pojedyncze słowa, a to stanowczo za mało.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Symptomów autyzmu mamy więcej, nie należy do tego tylko komunikacja werbalna, ale stereotypy, natręctwa, brak lub ubogie kontakty społeczne i inne.Zbyt mało informacji Pani podaje.Wskazane jest pokazanie się z dziećmi u specjalisty.