Brak ochoty na seks a stresujący tryb życia

Witam. Od 6 lat jestem w związku z moim partnerem. Niestety od pewnego czasu nie mam ochoty na zbliżenia i nie mogę osiągnąć orgazmu, choć bardzo mi na tym zależy. Wcześniej udawało mi się to bez problemu. Czy mój problem wymaga pogłębienia diagnozy u seksuologa? Ogólnie jestem osobą, która szybko się stresuje bardzo wszystkim przejmuje. Czy to może być jedna z przyczyn?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Obniżenie libido i zaburzenia orgazmu mogą mieć i często mają charakter psychogenny. Zawsze jednak trzeba wykluczyć jakieś problemy somatyczne np. zaburzenia hormonalne. Konieczna jest zatem diagnostyka i podjęcie decyzji odnośnie postępowania leczniczego. Jeśli jest to problem psychiczny ( związany np. z obniżeniem nastroju, problemami relacyjnymi lub ze stresem jak Pani pisze), najlepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia. Zachęcam zatem na początek do wizyty u specjalisty seksuologa. Zarówno seksuolog lekarz jak i psycholog będą kierować do innych specjalistów na dodatkowe badania, jeśli uznają że jest taka potrzeba.