Brak ochoty na seks. Jakie mogą być tego przyczyny?

Nie mam w ogóle ochoty na seks, ani z moim narzeczonym, ani z nikim innym. Co może być tego przyczyną?To trwa już jakiś rok. Kocham mojego chłopaka, bierzemy ślub w przyszłym roku, ale po prostu nie podnieca mnie nikt i nic. Nawet jeśli on zaczyna jakieś pieszczoty, ja się odwracam i mówię, że nie. Dlaczego tak się dzieje? Nic na mnie nie działa. Chcę to zmienić, bo staje się to uciążliwe, ale jak? Nie chcę się zmuszać do seksu, chcę po prostu mieć znów na to ochotę. Może jestem na coś chora, a nie wiem jakie badania powinnam zrobić? Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Witam!

Nie wiem, czy mniejsza ochota na seks pojawiła się u Pani rok temu, czy też nigdy nie była Pani zainteresowana seksem... Czy wcześniej było Pani dobrze z obecnym partnerem, czy nigdy się Państwu nie udawało w "tych sprawach"...

Jeśli wcześniej była Pani usatysfakcjonowana swoim życiem seksualnym, a teraz nie jest, to trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przyczyną zaburzeń libido u kobiety mogą być np. zaburzenia hormonalne (np. podwyższony poziom prolaktyny, który powoduje także nieregularność cykli miesięcznych, choroby tarczycy), a także przyjmowane leki (leki na serce, hormonalna antykoncepcja - plastry, tabletki...). Być może warto wybrać się do ginekologa, który zleci badanie poziomów hormonów.

Inną przyczyna, bardzo ważną, mogą być problemy natury psychologicznej - duży stres (on także powoduje wzrost prolaktyny, która zmniejsza ochotę na seks), np. związany z przygotowaniami do ślubu albo ze zmianą pracy. Może czuje się Pani naciskana przez rodzinę, przeraża Panią perspektywa tak poważnych zmian w życiu oraz wydatków związanych z weselem, może ma Pani wątpliwości, co do osoby przyszłego męża...

Pozdrawiam!