Brak odporności i podatność na przeziębienia

Martwi mnie moje zdrowie. Ostatnio byłam bardzo podatna na przeziębienia. Ale wiadomo, szybkie witaminy i na drugi dzień jak nowo narodzona. Jednak przez ostatnie kilka dni czuję się jeszcze gorzej. Odczuwam bardzo mocne kłucie z lewej strony klatki piersiowej. Ból nasila się przy wydechu i leżeniu na brzuchu. Dodatkowo bardzo krwisty katar i suchy kaszel. Czy nadal traktować to jako zwykłe przeziębienie czy jednaak konieczna będzie antybiotykoterapia?

Witam

Na pewno dobrze byloby udac sie na konsultacje internistyczna w celu poddania sie badaniu lekarskiemu. Katar z domieszka zdarza sie w koncowej fazie nasilonej infekcji wirusowej gornych drog oddechowych - jest to efekt uszkodzenia nablonka drog oddechowych w wyniku zapalenia ktory sie zluszcza. Suchy kaszel po takiej infekcji moze utrzymywac sie nawet 6-8 tygodni (czas potrzebny na regeneracje blony sluzowej).
Niestety dzisiejsze tempo zycia nie sprzyja chorowaniu, niemoznosc pozostania w domu i odpoczynku przez okres kilku dni w trakcie choroby powoduje, ze organizm nie ma wystarczajacych sil na regeneracje, co usposabia go do zachorowania na kolejne infekcje. Warto pamietac, ze w srodowisku jest okolo 200 roznych wirusow wywolujacych takie same objawy "przeziebienia", ale "przechorowanie" jednego rodzaju wirusa nie czyni nas odpornym przeciwko innym. Stad moze brac sie poczucie ciaglego chorowania. Trzeba tez wiedziec, ze statycznie kazdy z nas "ma prawo" chorowac na infekcje gornych drog oddehcowych nawet 6-8 razy w ciagu roku.

Pozdrawiam

Krzysztof Gryga