Brak okresu a niedoczynność tarczycy

mam 19 lat.miesiaczkuje juz od 4-5 lat,jak dotad mialam cykl 23 dniowy,ale od 2 tygodnii spoznia mi sie miesiaczka i mam wrazenie ze sie na nia narazie nie zanosi.mam leczona niedoczynnosc tarczycy z tym ze czasem zapomne zwiac leki,jesli chodzi o odzywianie sie to z tym malo jem a moja dieta jest raczej zla bo zawsze jem to samo dzien w dzien ale zawsze z moim zdrowiem bylo ok,kiedy mam sie przejmowac brakiem miesiaczki i co moze byc przyczyna?nadmienie tez ze w ostatnim czasie nie bylam chora

Lek. Marta Gryszkiewicz

Prawidłowo cykl miesiączkowy trwa pomiędzy 24 a 32 dni (28 +/- 4 dni). Jeśli więc przez dłuższy czas krwawienie miesięczne nie pojawi się, powinna Pani udać się do swojego lekarza ginekologa na wizytę kontrolną.
Powinna Pani także kontrolować poziom TSH. Nieregularne przyjmowanie leków może doprowadzić do niewyrównania niedoczynności i pojawienia się objawów tego schorzenia.
Warto także zastanowić się nad zmianą nawyków żywieniowych. W tej chwili jeszcze nie ma Pani problemów, gdyż organizm jest młody i skutecznie się broni. Jednak za kilka lat, aktualna higiena życia może się odbić na Pani ogólnym stanie zdrowia.