Brak okresu - brak objawów ciąży

Witam. Mojej dziewczynie często spóźnia się okres w reakcji na różne sytuacje - zwłaszcza stres, zmiana trybu życia itd. Obecnie mam zagwózdkę, ponieważ ostatni okresu miała 14 lutego. Miesiąc temu było jedynie jakby niewielkie, jednorazowe plamienie (był to akurat czas występowania b. dużego stresu psychicznego, ponadto brała leki sterydowe). Obecnie ma typowe objawy - w tym przypadku ból w piersiach, kłucie w jajnikach, zatrzymanie śluzu - ale okres spóźnia się - jeśli trzymać się wcześniejszych dat - już 3 dni (a typowo przedokresowe objawy ma od tygodnia). Należy dodać, że zawsze kochamy się z zabezpieczeniem, a po każdym razie sprawdzam dokładnie gumkę poprzez napełnianie jej wodą itd. . Ponadto, nie występują żadne objawy o charakterze ciążowym - z wyjątkiem zatrzymania okresu. Co mam o tym myśleć? pozdrawiam

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Należy pamiętać, że prezerwatywa nie ma 100 procentowej skuteczności antykoncepcyjnej.
Według wskaźnika Pearla, który określa ile ze 100 kobiet zajdzie w ciążę stosując daną metodę antykoncepcji w ciągu roku dla prezerwatywy wynosi 3 (przy prawidłowym stosowaniu ) do 14 ( stosowanie typowe). Oznacza to, iż 3-14 kobiet zajdzie w ciążę.

Uważam, że w tym przypadku jeżeli miesiączka nie pojawia się przez tak długi czas trzeba zrobić przede wszystkim test ciążowy.

Jeżeli test będzie negatywny, a miesiączka nie wystąpi trzeba udać się na wizytę do ginekologa, by wyjaśnić przyczynę jej braku.

Pozdrawiam!