Brak okresu co pół roku

Witam.
Mam 38 lat, dwoje dzieci. W zeszłym roku w styczniu miałam miesięczną przerwę w okresie, zwaliłam to karb stresu ponieważ moja córeczka była 2 tygodnie w szpitalu. Kolejny brak okresu pojawił się lipcu 2009 - wytłumaczyłam to sobie zmianą klimatu. Teraz mamy luty 2010, a ja znowu nie mam okresu.
Generalnie co pół roku mam przerwę w okresie. Biorę leki antykoncepcyjne, ciążę wykluczam. Czy powinnam się niepokoić? Z pewnością konieczna jest wizyta u lekarza, ale może tu uzyskam jakąś odpowiedź, podpowiedź.
Pozdrawiam

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Na długość cyklu miesięcznego wpływa wiele czynników, jego wydłużenie rzeczywiście może być spowodowane przez stres, infekcje. Jednak istnieją też przyczyny organiczne tego stanu. W przypadku nasilonej nieregularności cyklu - cykle ponad 60 dni, więcej niż raz na rok - należy zgłosić się do lekarza ginekologa/endokrynologa w celu zbadania i diagnostyki tych stanów. Możliwych przyczyn tego stanu jest wiele, a ja nie chcę niepotrzebnie wzmagać w Pani lęku przed niektórymi z nich.
Proponuję spokojnie do tego podejść i zgłosić się do swojego ginekologa. Na pewno uzyska Pani odpowiednią poradę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.