Brak okresu i negatywne testy ciążowe a stres

mam 18 lat. spóźnia mi się okres i nie mam pojęcia czemu bo zawsze był regularnie co 28 dni i trwał 7 dni. robiłam test ciążowy ale wyszedł negatywnie. czy to możliwe że powodem są nerwy? przez ostatni miesiąc moje zdenerwowanie przekroczyło wszelkie granice. co oprócz nerwów może być przyczyną spóźniającego się okresu?

Dzień dobry!

Jeśli współżyła Pani bez antykoncepcji ciąża jest możliwa i należy ją wykluczyć. Warto wykonać test ciążowy ponownie, ponieważ używane zbyt krótko po ryzykownym stosunku, mogą nie dawać wiarygodnego wyniku. Jeśli stosuje Pani antykoncepcję ciąża jest mało prawdopodobna. Na przesunięcie terminu miesiączki może wpłynąć wiele czynników - stres, przemęczenie, niedospanie, przepracowanie, podróż, zmiana klimatu, infekcja, pogoda, dieta odchudzająca, inna choroba, przyjmowane leki czy suplementy diety, ale też zaburzenia hormonalne czy problemy ginekologiczne itp. Dodatkowo jest Pani osobą stosunkową młodą, więc sporadyczne nieregularności miesiączki mogą "po prostu się zdarzać".

Pozdrawiam!