Brak okresu i zwiększenie wagi po 7. miesiącach od urodzenia dziecka

7 msc temu urodzilam coreczke.W ciazy przytylam 16 kg. Zaraz po urodzeniu spadlam z wagi o 6 kg a w nastepnych 2 msc o 5 kg.W trzecim msc moja waga poszla w gore i znow waze 10 kg wiecej niz przed zajsciem w ciaze. Karmie piersia, staram sie jesc zdrowo i regularnie ale niestety nic to nie daje. Do tego nie dostalam jeszcze okresu. Coreczka do 6 msc byla karmiona wylacznie piersia. Od msc zas dostaje juz inny pokarm a piers ma na zadanie. Jak schudnac i czy brak okresu tak dlugo jest normalny?

Szanowna Pani - powinna się Pani zgłosić do lekarza prowadzącego ciążę aby skierował Panią na badania hormonalne. Rzeczywiście zdaża się, że w okresie karmienia piersią nie występuje owulacja, a co za tym idzie może nie wystąpić krwawienie, jednak w okresie przestawiania dziecka na pokarm inny niż częstość karmienia i wydzielania oksytocyny powinna się obniżyć na tyle, ażeby organizm zaczął wracać do normalnej gospodarki hormonalnej. A zatem jeżeli nadal nie będzie u Pani występował typowy cykl owulacyjny powinna Pani skonsultować ten problem ze swoim ginekologiem. Co do zmian masy to Pani przybrała w okresie ciąży w granicach dopuszczalnej normy. Pierwsze kilogramy, które udało się zrzucić to były ogromne ilości wody nagromadzone w orgnizmie w okresie ciąży. W kolejnych miesiącach w przypadku karmienia piersią powinno dochodzić do stopniowej utraty kolejnych kilgramów (choć bezpieczny poziom to zaledwie 1 - 2 kg miesięcznie u kobiet karmiących!). Istnieje pewne prawdopodobieństwo tego, że zaburzenia w poziomie hormonów płciowych mogą prowadzić do gromadzenia tkanki tłuszczowej i nie pozwalają jej zaniknąć w naturalny sposób, a na taką sytuację nie pomoże żadna dieta. Polecam zatem udać się do ginekologa i sprawdzić poziom hormonów. Jeżeli wszystko będzie w normie to po zakończeniu karmienia udać się do dietetyka, który rozpisze bardziej restrykcyjną dietę pozwalającą na zrzucenie niechcianych kilogramów. Natomiast jak długo Pani karmi pozostaje Pani tylko stosowanie dobrze zbilansowanej, normalnie kalorycznej, zdrowej diety, gdyż w innym wypadku nie tylko wyniszczy Pani własny organizm (który i tak jest wystarczająco obciążony koniecznością wykarmienia potomka), ale także obniży Pani jakość pokarmu jakie dostawać będzie dziecko. Życzę powodzenia.

Witaj,
Powinnaś umówić się na wizytę do lekarza prowadzącego ciążę, na pewno pokieruje dalszą terapią.

Pozdrawiam
Agata Jarnuszewska
jarnuszewska.dobrydietetyk.pl