Brak okresu od kilku miesięcy

Mam 18 lat i od 9 miesięcy nie miesiączkuję. Nie wiem co mam robic i co sie ze mną dzieje, nie współżyłam. Czy aby dostać się do ginekologa na NFZ muszę iść do lekarza rodzinnego po skierowanie? Czym może być spowodowane zaniknięcie okresu?

Aby dostać się do ginekologa nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego. Pani jest osobą pełnoletnią i do Pani decyzji należy kwestia zgłoszenia się na badanie ginekologiczne. Wtórny brak miesiączki (czyli taki, który występuje po okresie mniej lub bardziej regularnych krwawień) może być spowodowany wieloma czynnikami np. nadmierne odchudzanie i zbyt szybki spadek wagi ciała, guzy jajnika hormonalnie czynne lub też różnego typu zaburzenia hormonalne (nie tylko dotyczące zaburzeń hormonalnych w zakresie układu rozrodczego). Uważam, że w Pani przypadku należy zgłosić się do specjalisty w miarę szybko.