Brak okresu po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych

Wiatm. Zwracam się z prośbą o poradę. Przez 2 lata brałam tabletki antykoncepcyjne. Odstawilam je w grudniu 2009 r. Z odstawienia miałam miesiączkę, niestety, następna nie pojawiła się do dziś. Zrobiłam test ciążowy - negatywny. Stresuję się tym oczekiwaniem. Zapisałam się do ginekologa na wizytę (chodzę regularnie raz w roku), ale przyjmie mnie dopiero za miesiąc. Bardzo się denerwuję tą sytuacją. Chciałabym też znowu zacząć brać tabletki. Za jaki czas to będzie możliwe? Prosze o radę. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych występuje tzw. krwawienie z odstawienia - to nie jest prawdziwa miesiączka, tylko reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów we krwi. Potem rozpoczyna się pierwszy po odstawieniu tabletek cykl owulacyjny, w którym owulacja może wystąpić trochę później niż zwykle. Co za tym idzie "prawdziwa miesiączka" (czyli drugie krwawienie po odstawieniu pigułek) może nastąpić nieco później. Owulacja może wystąpić z opóźnieniem, gdyż jajniki, "uśpione" podczas zażywania pigułek, nie zdążyły jeszcze podjąć swojej pracy. Najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw, proszę się nie denerwować. Jeśli chce Pani powrócić do stosowania pigułek, to musi Pani poczekać na wystąpienie miesiączki i rozpocząć stosowanie leku w pierwszym jej dniu.

Pozdrawiam!