Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, miesiąc temu ok. 15 lipca miałam ostatnią miesiączkę, po której postanowiłam odstawić tabletki Jasmin, które brałam od 4 lat. Okres miałam otrzymać tydzień temu, ale niestety jeszcze go nie miałam. Muszę nadmienić, że w ciągu tego czasu współżyłam ze swoim chłopakiem - stosunek przerywany i on nigdy nie zakończył we mnie, ostatni raz 12 sierpnia. Nie dostałam, jeszcze okresu i widzę, że możliwość zajścia w ciążę jest podwyższona po odstawieniu tabletek, podczas gdy ja miałam informacje, że jest obniżona. Czy jest możliwe, że jestem w ciąży? Obecnie nie odczuwam żadnych bólów, wręcz przeciwnie - jakby moje jajniki nadmiernie pracowały - jakby burczą, co uważam za oznakę powrotu do normalnego trybu po odstawieniu tabletek. Czy na podstawie tego mogę wykluczyć, że nie jestem w ciąży?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Niestety ciężko przewidzieć jak zachowa się organizm po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Najczęściej pierwsze cykle są nieregularne, krwawienie nie występuje w przewidzianym terminie co oznacza, że również jajeczkowanie jest opóźnione. Zdarza się, że takie nieregularne cykle występują nawet przez kilka pierwszych miesięcy. Bardzo możliwe, że właśnie z tego powodu miesiączka u Pani nie wystąpiła i nie jest Pani w ciąży. Jednak mówi się także o tym, że po odstawieniu należy uważać i zabezpieczać się starannie przed niechcianą ciążą, ponieważ zdarza się poliowulacja, czyli mnogie jajeczkowanie co zwiększa prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej i ciąży w ogóle. Dlatego nie jestem w stanie powiedzieć czy jest Pani w ciąży. Najlepiej po prostu wykonać test ciążowy i sytuacja się wyjaśni. Pozdrawiam