Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i negatywny test ciążowy

Dzień dobry!
14 stycznia wzięłam ostatnią pigułkę. 16 stycznia dostałam okres i od tamtego czasu nie dostałam kolejnej miesiączki. To już 48 dni. Byłam raz, ale nic nie powiedział, za wyjątkiem tego, żeby zrobić test ciążowy. Zrobiłam 2, oba wyszły negatywnie.
Czy należy czekać dalej, aż miesiączka sama się pojawi? Czy może powinno się ją jakoś wywołać farmakologicznie?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Może Pani jeszcze poczekać na pojawienie się miesiączki. Pierwsze krwawienie po zaprzestaniu przyjmowania tabletek nie było prawdziwą miesiączką, lecz krwawieniem z odstawienia. Powrót prawidłowego cyklu może trwać nawet do pół roku. Przez ten czas owulacje oraz miesiączki mają prawo pojawiać się w nierównych odstępach- wynika to z przejściowego zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu podwzgórze-przysadka-jajnik, który podczas przyjmowania hormonów był zahamowany.
Pozdrawiam!