Brak okresu w przerwie między tabletkami antykoncepcyjnymi

Witam, mam problem, dlatego iż przez 2 lata biorę tabletki antykoncepcyjne M***. Dostawałam co miesiąc okres, teraz nie dostałam. Mam 19 lat. Po porodzie miałam nadżerkę i wyleczyłam. Z czym to może być związane, ten brak miesiączki? Ostatnio się odchudzałam i brałam preparat z karnityną. Ciążę wykluczam, dlatego że jak współżyłam z mężem, to się nie zlewał we mnie. Jak miałam robioną cytologię to była 2 gr., ale dla lekarza to nic takiego. Bardzo się denerwuję, czy to przez to może być zanik? Chciałam się zapytać czy te M*** to silna antykoncepcja?

Witam serdecznie!

Jednorazowy brak krwawienia podczas 7-dniowej przerwy nie musi być objawem niepokojącym. Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania warto wykonać test ciążowy, dla ostatecznego wykluczenia zapłodnienia.

Jeżeli wynik testu będzie negatywny, nowe opakowanie powinna Pani rozpocząć zgodnie ze schematem przyjmowania preparatu. Jeżeli w przyszłym miesiącu krwawienie także nie wystąpi, wskazana będzie wizyta u ginekologa.

Wynik cytologii jest dobry i nie budzi większych zastrzeżeń. Nadżerka najczęściej objawia się plamieniem, nie zanikiem krwawienia. Brak miesiączki najprawdopodobniej związany jest z zaburzeniami hormonalnymi. Być może mają one charakter przejściowy, związany ze spadkiem masy ciała. Sam stosowany przez Panią preparat odchudzający nie powinien spowodować braku miesiączki. Spodziewam się jednak, że stosuje Pani dietę odchudzającą i/lub zwiększyła Pai wysiłek fizyczny, co może odpowiadać za brak miesiączki.

Pozdrawiam