Brak okresu w trakcie 7-dniowej przerwy - co robić?

Witam, przyjmowałam M*** 21 jednak po pół roku zaczęły sie skutki uboczne, mój lekarz zmienił mi tabletki na inne, jednak po zakończeniu opakowania nie mogę dostać okresu co bardzo martwi mnie i mojego chłopka. Tak, jak lekarz zalecił, zabezpieczaliśmy się dodatkowo (była prezerwatywa, jednak 2 razy był tylko stosunek przerywany - na penisie nie było spermy). Mija już 5 dzień przerwy, zrobiłam test ciążowy (wynik negatywny), a okresu nie ma. Do tego martwi mnie zatrucie, które miałam, ponieważ wymiotowałam, ale 5 godzin po przyjęciu tabletki. Czy na pewno się wchłonęła? Czy byłam i jestem zabezpieczona? Co może być przyczyną braku okresu? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam!

Przyjmuje się, że czas wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych wynosi maksymalnie 3-4 godziny od zażycia. Wymioty po 5 godzinach od przyjęcia tabletki nie mają więc żadnego wpływu  na działanie leku.
W przypadku wystąpienia wymiotów/ostrej biegunki do 4 godzin od zażycia tabletki należy niezwłocznie zażyć kolejną. Jeśli pominie się pigułkę w pierwszym blistrze należy przez następne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Brak krwawienia z odstawienia lub skąpe krwawienie mogą występować w trakcie stosowania leku i nie świadczą o ciąży.
Ujemny test ciążowy w terminie przewidywanego krwawienia powinien być wiarygodny.  Wynik testu jest wiarygodny po 2 tygodniach od potencjalnego zapłodnienia (czyli zwykle w terminie spodziewanej miesiączki). Wiarygodność testów z moczu jest duża i wynosi około 99%. W razie wątpliwości należy powtórzyć test.

Pozdrawiam serdecznie!