Brak oparcia w bliskich

Witam! Potrzebuję pomocy! Mam 23 lata, jestem po szkole kosmetycznej, jednak nie czuję się w tym kompletnie, chcę od października zacząć studia, jednak nie mam w nikim oparcia. Szukam pracy, lecz nie mogę nic znaleźć. Szczególnie moi rodzice twierdzą, że jestem do niczego, nie mam pracy a chce iść na studia, tylko po co skoro i tak sobie nie poradze. Niedawno po 6 latach związku zostawił mnie tez narzeczony, nie mogę kompletnie się pozbierać...

Warto skorzystać z pomocy psychologa. Pomoże uwierzyć w siebie, odbudować poczucie sprawstwa, własnej wartości, poznać swoje zasoby i mocne strony. A to wszystko ułatwi Pani wybranie najlepszych dla Pani możliwości, zmotywuje do działania i wytrwałości. Warto inwestować w siebie i swoją przyszłość, bo ostatecznie, to Pani z nią zostanie i to Pani będzie musiała wziąć odpowiedzialność.

Witam Panią,
Świetnie, że doszła Pani do tego, iż nie chce zajmować się tym, w czym się wyuczyła. To ważny krok. Myślę sobie, że jest Pani ambitną osobą, która ma apetyt na wiedzę i podnoszenie swoich kompetencji. Brak wsparcia, zwłaszcza w tak ważnych wyborach może podcinać skrzydła. Pisze Pani również o negatywnych doświadczeniach związanych z poszukiwaniem pracy. Rodzice nie wierzą w Pani możliwości i odradzają studia. A mimo to szuka Pani rozwiązania. BRAWO. Podjęcie studiów nie zamyka możliwości podjęcia pracy. Wielu studentów utrzymuje się samodzielnie lub pracuje dorywczo. Pani doświadczenia i relacje z innymi miały ogromny wpływ na myślenie o sobie, zwłaszcza poczucie własnej wartości, które przy niewspierających rodzicach, odrzuceniu przez narzeczonego i innych niepowodzeniach znacznie się obniża. Trudno w takiej sytuacji się zmobilizować. Człowiek myśli sobie Jestem bezwartościowy, Nie jestem dość dobry, Jestem głupi.
Jeśli w tym momencie nie może Pani liczyć na wsparcie rodziców, proszę poszukać wokół siebie wspierające osoby, osoby dla Pani znaczące (koleżanka, przyjaciółka, ciocia, kolega).
Proponuję również pomoc psychologiczną. Praca z psychologiem pozwoli Pani uruchomić i wzmocnić Pani zasoby. Można z kartką papieru wypisać sobie cechy osobiste, umiejętności, które pozwolą Pani podjąć studia i studiować np.: Jestem zawzięta, pomimo braku wiary rodziców…Nie poddaję się, szukam rozwiązań (pytanie do specjalisty na abcZdrowie)….itd.
Pytania pomocne, które pozwolą znaleźć mocne strony: Co inni cenią w Tobie?, Jakie małe pozytywne cechy lekceważysz?, Jakich złych cech nie posiadasz?, Jakie cechy pozytywne posiadasz?
Świadomość swoich pozytywnych cech jest ważna, zwłaszcza kiedy dopada nas kryzys. Proszę spisać pozytywne cechy, powiesić sobie w widocznym miejscu lub mieć przy sobie i sięgać po nie.
Pozdrawiam
Milena Goncerz