Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 1 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Brak pociągu seksualnego u 20-latka

Brak pociągu seksualnego. Witam mam 20 lat. Mój problem polega że nie czuję pociągu seksualnego ani do kobiet tym bardziej do mężczyzn. Nie mam pojęcia czym to jest spowodowane ale wiem że fizycznie jestem zdrowy. Czuję się jakby seks nie był mi do niczego potrzebny. Czy powinienem udać się do psychologa ? jakiegoś terapeuty? Mam dziewczynę ale nie chce jej mówić że seks z nią to dla mnie nic przyjemnego.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Gdy facet nie ma ochoty na seks

Powszechnie panującym mitem jest to, że mężczyzna zawsze ma ochotę i zawsze jest w stanie uprawiać seks. Problemy hormonalne, stres, zaburzenia seksualne ? to niektóre przyczyny, które mogą powodować spadek libido. Warto pamiętać, iż nie zawsze źródło braku pociągu erotycznego przez mężczyznę jest jednoznaczne.

Dzień dobry!

Część ludzi ma bardzo niewielkie potrzeby seksualne lub nie ma ich wcale. Tzw. "aseksualność" jako taka nie musi być stanem patologicznym, jeśli nie odczuwa Pan cierpienia z jej powodu, nie martwi Pana brak zainteresowania seksem. Jest możliwe życie bez seksu, realizowanie się w innych sferach życia i bycie szczęśliwym. Można zdecydować się na bycie singlem lub związać się z osobą, która również nie ma potrzeb seksualnych. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy wiążemy się z osobą, która ma potrzeby seksualne. Istnieje ryzyko, że wcześniej czy później w Waszym związku pojawią się problemy na tym tle. Z tego powodu warto skonsultować się z psychoterapeutą. Warto wykluczyć stany chorobowe, problemy natury medycznej (np. zaburzenia hormonalne, andrologiczne) oraz psychologicznej (np. przebyta trauma), które mogły obniżyć libido. Jeśli okaże się, że jest Pan osobą całkowicie zdrową i brak potrzeb seksualnych jest dla Pana naturalny, warto w rozmowie z psychologiem zastanowiać się, jak układać dalsze życie mając o sobie tą wiedzę i jak rozwiązywać problemy, które mogą powstawać na tym tle.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Jeżeli brak odczuwania pociągu seksualnego stanowi dla Pana trudność (a tak wynika z Pana listu) proponuję skorzystać z konsultacji z psychologiem seksuologiem. Ważne żeby wykluczyć ewentualne organiczne czynniki powodujące taki stan oraz po ich wykluczeniu - aby mógł Pan czuć się swobodnie takim jakim jest.

Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka Urbanowicz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy