Brak pomysłów na przyszłość

Mam na imię Dawid, mam 18 lat. Chodzę do technikum. Problem polega na tym, iż nigdy nie wiedziałem, kim chcę być w życiu.. Nawet jako małe dziecko nie potrafiłem powiedzieć i mówiłem byle co, żeby było. Teraz to raczej powinienem wiedzieć. Chociaż chodzę do technikum informatycznego, wydaje mi się, że to nie dla mnie... Próbowałem wiele rozwiązań z tej dziedziny, ale pozostał mi tylko jeden... wszystkie poprzednie kończyły się klęską... Wydaje mi się, że jestem do niczego.

Nie wiem teraz właściwie, co mam robić. Chciałbym mieć jakiś cel, dążyć do niego. Nie mam motywacji do nauki (nie robi na mnie wrażenie zbliżający się rok szkolny) - nie mam motywacji do wszystkiego (oprócz grania na PC i spania... - nie gram często ). Potrafię do 12,13 spać, ponieważ chcę, żeby dzień szybko przeleciał. Czasami z tego powodu, iż nie wiem, czego chcę, jestem nerwowy... Nie mam także dobrych relacji z ludźmi. Proszę o pomoc.

Szanowny Panie,

Myślę, że nie jest Pan osamotniony w swoich problemach, podobne wątpliwości i obawy ma wiele osób w Pana wieku. Co do określenia się w zakresie dalszego rozwoju edukacyjno-zawodowego pomocna mogłaby okazać się wizyta u pedagoga szkolnego (na pewno ktoś taki jest dostępny w technikum, do którego Pan uczęszcza). Pedagog byłby w stanie określić Pana predyspozycje zawodowe, wyłuszczyć za i przeciw przy wyborze określonego kierunku studiów lub pracy i pokierować Panem dalej. Co do problemów z nastrojem, kontaktów z ludźmi i braku motywacji to doradzałabym wizytę u psychologa, który po rozmowie z Panem będzie w stanie określić zakres i przyczynę problemów oraz właściwą dalszą strategię. Mam nadzieję, że te rady okażą się pomocne.

Pozdrawiam serdecznie