Zapytaj lekarza

1 , 0 1 8 , 7 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Brak potrzeb seksualnych i przyjemności ze stosunku u kobiety w ciąży

Nie mam ochoty na seks, pieszczoty nie sprawiają mi przyjemności. Mam męża dziecko i jestem w ciąży problem jest już od dłuższego czasu z przed ciąży. Zajmuje się domem dzieckiem i w miedzy czasie pracuje jak mam chwile czasu. Mąż wraca po pracy i oczekuje odemnie jeszcze chęci na seks a ja nic nawet jak mnie pieści nie rozluźniam się tylko spinam jeszcze bardziej. Jestem tak ściśnięta że pomimo pieszczot ciężko mu wejść we mnie - jemu się to podoba dla mnie jest to nie przyjemne.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Podejmowanie kontaktów seksualnych wbrew sobie, nieprzyjemnych czy bolesnych może utrwalać niechęć do seksu, zanik libido i brak przyjemności z seksu, trudność z osiąganiem podniecenia. Dlatego to dobrze, że zdecydowała Pani nazwać Wasz problem i szukać pomocy. Proszę skonsultować się z lekarzem seksuologiem, często są to np. ginekolodzy seksuolodzy. Zmiany hormonalne w okresie ciąży i połogu, połączone z dużą ilością nowych obowiązków, odpowiedzialności i stresu u młodych mam często powodują zmiany w życiu seksualnym. W opisanej przez Panią sytuacji, oprócz konsultacji seksuologicznej, polecam jednak także podjęcie psychoterapii małżeńskiej we dwoje - relacja z mężem, wzajemne zrozumienie i wspólna praca nad zmianą sytuacji mogą okazać się kluczowe.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

U wielu ciężarnych obserwuje się spadek libido. Charakterystyczny jest zwłaszcza dla pierwszego i trzeciego trymestru ciąży. Jest jednak grupa kobiet, które podczas ciązy odczuwają zwiększenie popędu seksualnego. W Pani przypadku dołaczyły się objawy dyspareuni ( bólu podczas stosunku), który czasem pojawia się u kobiet, które podejmują współżycie seksualne, mimo braku potrzeb seksualnych. Warto porozmawiaćz mężem o Pani odczuciach, o tym że stosunek sprawia Pani w okresie ciąży przykrość i ból. Istnieją różne zastępcze sposoby zaspokajania potrzeb seksualnych podczas ciąży partnerki. Może warto też, aby mąż przejął część Pani obowiązków domowych, a Pani odzyskała czas na odpoczynek. Wtedy może okazać się, że Pani potrzeby seksualne powrócą. Nie wydaje mi się, aby okres ciąży był dobrym czasem na podejmowanie diagnozy i terapii seksuologicznej. Warto zasięgnąć porady ginekologa, czy przyczyną problemów nie jest patologia ginekologiczna- infekcja pochwy itp. Jednak jeśli problem w Państwa związku utrzyma warto zgłosić się na diagnostykę sekuologiczną pary już po porodzie.

Pozdrawiam i życzę szczęśliwego rozwiązania

Justyna Holka

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy