Brak potrzeby kontaktu z rodzicami

Witam! Nie czuje potrzeby kontaktu z rodzicami. Wystarczają mi odwiedziny 3-4 razy do roku. Mieszkam ok. 300km od nich. Wynikają z tego co chwila jakieś pretensje. Czy powinnam czuć się winna? Nie wiem jak sobie z tym radzić.

Ma pani prawo - jako osoba dorosła - sama określać częstotliwość i czas trwania odwiedzin. Zapewne pretensje rodziców wynikają z tego, że ich potrzeba jest większa niż u pani i być może interpretują to jako brak zainteresowania czy odrzucenie. Może warto z nimi szczerze porozmawiać i wyjaśnić swoje stanowisko?

Witam, dorosłość właśnie na tym polega, ze opuszcza się dom rodzinny i rozpoczyna samodzielne życie. Rozumie, że może być tak, że Pani rodzice mają trudność z przyzwyczajeniem się do obecnej sytuacji. Może mieli inne wyobraźnia o częstotliwości Państwa kontaktów. Zawsze może Pani ich zaprosić do siebie, oni też mogą Panią odwiedzać. Można przyjąć zasadę "raz ja do was, raz wy do mnie przyjeżdżacie". Nie ma powodów, aby miała Pani poczucie winny, a rodzice powinni uświadomić sobie, że dorosłe dzieci mają swoje życie i to należy uszanować.