Kobieta , 39 lat

Dzień dobry, jestem aktualnie w 8 tygodniu ciąży i mam pytanie dotyczące ryzyka z powodu braku przeciwciał blokujących. Mam 6-letnią córkę, którą urodziłam po bezproblemowej ciąży, również bez kłopotów z poczęciem, córka urodziła się poprzez cięcie cesarskie. Niestety z kolejnymi planami macierzyńskimi nie było już tak łatwo. W 2009 r. przy kolejnej ciąży, w 8 tyg. okazało się, że płód się nie rozwinął, nie było pracy serca, obumarł, ciąża została usunięta. Po okresie ochronnym rozpoczęliśmy ponowne starania, w grudniu 2010 zaszłam w kolejną ciążę, która poroniła się samoistnie w 5 tyg. Po tych niepowodzeniach rozpoczęliśmy szereg badań, z których wniknęło, że generalnie jestem zupełnie zdrowa, bez żadnych dolegliwości, tylko niestety w ocenie obecności przeciwciał blokujących ALLO-MLR % hamowania wynosi 0%, dodatkowo w mojej surowicy nie stwierdzono obecności przeciwciał cytotoksycznych przeciwko limfocytom mojego męża: kontrola pozytywna 100% komórek martwych; kontrola negatywna 3% komórek martwych; surowica badana 2% komórek martwych.

W związku z powyższym opcja autoszczepionek została wykluczona, a z powodu ryzyka wstrząsu anafilaktycznego (jestem alergikiem po wstrząsie) również opcja wlewów imun. nie była rozpatrywana. W obecnej sytuacji zgodnie z zaleceniem lekarza biorę dopochwowo 2x dziennie 2 tabletki Luteiny, 1x Accard i 3x nospę. Mam następujące pytania: Czy brak przeciwciał blokujących jest ryzykiem przez cały okres ciąży, czy tylko w I trymestrze? Na którym etapie ciąży będę mogła czuć się w miarę spokojna i bezpieczna (o ile w ogóle jest to możliwe)? Na co powinnam zwracać szczególną uwagę / czego unikać? Co potęguje ryzyko w moim przypadku? Czy teraz w trakcie ciąży powinnam zrobić jakieś szczególne, dodatkowe z tym związane badania? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. 

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Joanna Gładczak 78
Lek. Joanna Gładczak Internista, Tychy 78 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień Dobry!

1. Czy brak przeciwciał blokujących jest ryzykiem przez cały okres ciąży, czy tylko w I trymestrze?
Przeciwciała blokujące pojawiają się w surowicy kobiet o prawidłowym przebiegu ciąży od 4. do 12. tyg. jej trwania, osiągając szczytowy poziom pod koniec II trymestru, po czym stopniowo zanikają aż do końca ciąży. W tym też okresie obecność tych przeciwciał jest najbardziej istotna dla prawidłowego rozwoju płodu, później są one nadal istotne, ale troszkę mniej niż w początkowym okresie, ponieważ kontakt krwi lub jakiś innych wydzielin lub tkanek może skierować odpowiedź immunologiczną przeciwko dziecku. Główne powikłania tego stanu rzeczy to:
- rzucawka i stan przedrzucawkowy;
- powikłania, głównie związane z zahamowaniem prawidłowego rozwoju ciąży (IUGR).

2. Na którym etapie ciąży będę mogła czuć się w miarę spokojna i bezpieczna (o ile w ogóle jest to możliwe)?
Tak jak mówiłem, na całym etapie trwania ciąży - jest to ciąża podwyższonego ryzyka. Gdy będzie Pani już w III trymestrze, ryzyko powikłań z każdym dniem będzie się zmniejszało, ale nadal jest możliwe. Nie straszę Pani tylko wyjaśniam jaki jest aktualny stan wiedzy.
Mechanizmy regulacji immunologicznej w ciąży jeszcze nie są dokładnie zbadane i potwierdzone, są to na razie w większości przypadków hipotezy.

3. Na co powinnam zwracać szczególną uwagę / czego unikać? Co potęguje ryzyko w moim przypadku?
W Pani przypadku najważniejszy jest spokój i pozytywne myślenie oraz unikanie urazów, nadmiernego wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężarów, stresu. Polecam spacery :) oraz sumienne branie leków przepisanych przez lekarza prowadzącego.
Szkoda, że nie można zastosować u Pani autoszczepionek, bo jest to aktualnie najbardziej skuteczna metoda leczenia przyczynowego, aktualne leczenie jest leczeniem zachowawczym, wspomagającym utrzymanie ciąży.

4. Czy teraz w trakcie ciąży powinnam zrobić jakieś szczególne, dodatkowe z tym związane badania?
Patrząc na aktualne badania - został wykonany pełny panel badań. Myślę, że wykonanie innych badań będą stratą pieniędzy i czasu. Proszę regularnie chodzić do ginekologa i wykonywać KTG oraz USG. Proszę zaufać swojemu specjaliście

Pozdrawiam Lekarz Piotr Raganowski

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Badania prenatalne – USG genetyczne wykonywane są, by wykryć wady rozwojowe płodu i móc jak najszybciej je skorygować. Dzięki nim wykrywane są m.in. zespoły Downa, Edwardsa, Turnera, dystrofia mięśni Duchenne'a. Badania dzielimy na nieinwazyjne i inwazyjne. Do tych pierwszych zaliczymy: USG genetyczne, test potrójny, test PAPP-A.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach