Brak przeciwciał we krwi po 2,5 roku diety bezglutenowej

Czy w zdiagnozowanej celiakii, po 2,5 roku diety bezglutenowej brak przeciwciał we krwi jest dowodem na ścisłe przestrzeganie diety? Przeciwciał nie ma a kosmki w dwunastnicy nie leczą się. Obraz odpowiada 3a wg Marsha. Czy to błędy w diecie czy inna choroba?

Aleksander Ropielewski

Jeżeli dieta jest ściśle przestrzegana i nadal nie ma remisji, to jest to inna choroba niż celiakia. W celiakii pod wpływem prawidłowej diety następuje odtworzenie kosmków.